Банки
Проучване: И през третото тримесечие лихвите по кредитите и депозитите у нас ще останат без промяна
Лихвените проценти по депозитите ще останат без промяна през третото тримесечие. Това показва проучване на министерство на финансите според анкетираните финансови посредници.
Балансовите претеглени оценки и в трите основни валути се движат около нулевото равнище. Това сочат и болшинството от отговoрите – 75% от анкетираните са посочили „без промяна“. При съществуващия режим на Паричен съвет динамиката на основните лихвени проценти в еврозоната се пренася сравнително бързо върху лихвените проценти по сключените сделки на междубанковия паричен пазар у нас, докато при пазарните лихвени проценти по кредити и депозити трансмисията е относително бавна и слаба поради спецификите на местния банков пазар.
Продължаващата висока ликвидност и конкуренция в сектора, заедно с продължаващия ръст на привлечените депозити от частния сектор, останаха основните фактори, които задържат трансмисията на затегнатите монетарни условия от еврозоната у нас и тя остана все още относително слаба. През второто тримесечие претеглените лихвени проценти по новите срочни депозити в лева леко се повишиха с 9 б.т., докато тези в евро и щатска валута намаляха, съответно с по 2 б. т. и 21 б.т, се посочва в анализа.
Лихвените проценти по кредити също се очаква да се задържат на нивата си от второто тримесечие. Балансовите оценки на анкетираните намаляват спрямо предходното издание и въпреки, че са на положителна територия, остават по-скоро близко до нулата, отчитат от МФ.
Освен високата ликвидност и конкуренция, начина и цената на финансиране на търговските банки и все още ниските лихви по депозитите остават сред основните фактори за задържане на ниски равнища на лихвените проценти по кредитите за частния сектор. През второто тримесичие претеглената цена на новите кредити за покупка на жилища се запази на исторически ниска нива, като дори беше отчетено минимално намаление спрямо първо тримесечие. При фирмените нови кредити имаше слабо повишение, дължащо се на тези изтеглени в национална валута и в евро, докато при тези деноминирани в щатски долари имаше слабо понижение. По-видно повишение се наблюдаваше при новите потребителски кредити в лева, при които средната цена за второто тримесечие беше с 35 б.т. повече от тази за второто.
Основният лихвен процент по-скоро ще се запази близко до нивото си от предходното тримесечие според участниците в това издание макар, че агрегираната им балансова оценка премина на отрицателна територия, но близко до неутралното равнище. Основният лихвен процент през юни 2024 г. е 3.78%, като в сравнение с май 2024 г. остава непроменен. През юни 2024 г. индексът ЛЕОНИА Плюс отбеляза намаление с 0.16 пр.п. до 3.63% след като на заседанието си от 6 юни Управителният съвет на ЕЦБ взе решение да намали с 25 базисни пункта трите основни референтни лихвени проценти за еврозоната. Междубанковият лихвен процент в лева през юни също отчете понижение с 13 пр.п. спрямо май след промяната в посоката на паричната политика на ЕЦБ.
Изследването е осъществено на базата на анкети. Събраните отговори са получени до 19 юли 2024 г. Участници в анкетата остават анонимни и не се оповестяват публично, посочват от МФ.
Тези оценки и очаквания може да не съвпадат с анализите и прогнозите на Министерство на финансите (МФ). Изследването не трябва да се възприема като препоръка за инвестиране или вземане на решение за ползване на услугите на финансовите посредници. МФ не поема отговорност за понесени загуби от трети лица, вследствие използването на информация, публикувана в изследването.