Банки
Световната банка одобри заем от близо 600 млн. евро за икономически растеж на Румъния
Съветът на изпълнителните директори на Групата на Световната банка (ГСБ) одобри втория заем за политика за развитие на приобщаващ и екологосъобразен растеж (ППР) за Румъния в размер на 591,9 млн. евро, съобщава Румъния Джърнал". “
Този заем е втората от две финансови операции в подкрепа на ключовите структурни реформи на правителството за повишаване на приобщаването, укрепване на фискалното управление и насърчаване на декарбонизацията и устойчивостта на климата. Финансирането е в подкрепа на Националния план за възстановяване и устойчивост на Румъния, като улеснява увеличеното усвояване на средствата от Европейския съюз (ЕС). Първото финансиране на политиката за развитие, в размер на 622,2 млн. евро, беше одобрено през юни 2022 г.
„Чрез това финансиране Световната банка помага на правителството да увеличи усилията си за постигане на социално приобщаване, подобряване на фискалното управление и ускоряване на енергийния преход“, заяви Анна Ахалкаци, мениджър на Световната банка за Румъния. „Последните анализи на Световната банка показват, че Румъния трябва да се справи с предизвикателствата, свързани с бедността и социалното приобщаване, а способността ѝ да направи това ще изисква силни институции. Ето защо финансирането се допълва от техническата помощ на Световната банка.“
Тази подкрепа на Световната банка има за цел да ускори приобщаването чрез укрепване на програмите за социална защита, като например интегриране на хората с увреждания в общностите и създаване на условия за по-дългосрочна интеграция на принудително разселените лица от Украйна.
Финансирането допринася за укрепване на фискалното управление чрез премахване на данъчните пропуски и укрепване на бюджетните рамки. Освен това то подпомага цялостен набор от основни реформи за декарбонизиране на икономиката, което дава възможност за екологичен преход в Румъния. По-конкретно той е насочен към политически действия, свързани с постепенното премахване на въглищата, повишаване на енергийната ефективност, разработване на екологични технологии за съхранение на водород и увеличаване на горското покритие. Финансирането също така осигурява подкрепа за мобилизиране на частен капитал в голям мащаб. Тези действия не само ще подпомогнат енергийния преход в Румъния, но и ще допринесат за целите на ЕС да стане първият регион с нулево нетно потребление на енергия до 2050 г.