Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Световната банка отпуска 20 млрд. долара на Пакистан

Банки

Световната банка отпуска 20 млрд. долара на Пакистан

Световната банка отпуска 20 млрд. долара на Пакистан - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Световната банка планира да отпусне 20 млрд. долара на изпитващия недостиг на пари Пакистан през следващото десетилетие, за да насърчи частния му сектор и да засили устойчивостта му към изменението на климата, заяви министър-председателят Шехбаз Шариф.

През 2023 г. Пакистан се оказа на ръба на фалита, тъй като политическата криза задълбочи шока от световния икономически спад и доведе дълговото бреме на страната до крайни нива.

Пакистан беше спасен със спасителна помощ от Международния валутен фонд (МВФ) в размер на 7 млрд. долара и се радва на известно възстановяване, като инфлацията намалява, а валутните резерви се увеличават.

Шариф заяви, че финансирането от Световната банка ще бъде използвано за „детско хранене, качествено образование, чиста енергия, устойчивост на климата, приобщаващо развитие и частни инвестиции“, предаде АФП.

Сделката „отразява доверието на Световната банка в икономическата устойчивост и потенциал на Пакистан“, написа той в социалната медийна платформа X.

От десетилетия Пакистан се бори с хронично ниска данъчна основа и огромни суми външен дълг, които поглъщат половината от годишните му приходи.

Сделката с МВФ - 24-тата за Пакистан от 1958 г. насам - беше придружена от строги условия страната да подобри събираемостта на данъка върху доходите и да намали популярните енергийни субсидии, като по този начин намали разходите на неефективния сектор.

Световната банка заяви, че новата схема на стойност 20 млрд. долара ще започне през фискалната 2026 г. и ще продължи до 2035 г.

„Икономиката се възстановява от неотдавнашната криза, тъй като правителството стартира амбициозна програма за реформи в областта на фиска, енергетиката и бизнес средата“, се казва в резюме на плана, публикувано от Световната банка.

Банката обаче предупреди, че „опитът в миналото, свързан със спиране и протакане на реформите, намалява доверието в правителството“, което означава, че новите инвестиции може да се реализират „бавно“.

Поради това Световната банка планира „по-селективни, стабилни и по-големи инвестиции в области, които са от решаващо значение за устойчивото развитие и които изискват време и постоянство, за да постигнат ефект“, се казва в доклада.

Директорът на Световната банка за Пакистан Наджи Бенхасин заяви в изявление, че сделката „представлява дългосрочна котва“, която ще „отговори на някои от най-острите предизвикателства пред развитието на страната“.

Анкети