Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Управителят на БНБ: Членството в еврозоната ще означава промяна в структурата на валутните резерви

Банки

Управителят на БНБ: Членството в еврозоната ще означава промяна в структурата на валутните резерви

Управителят на БНБ: Членството в еврозоната ще означава промяна в структурата на валутните резерви - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

България влиза във финалната фаза от подготовката си за въвеждане на еврото от 1 януари 2026 г. след решението на Съвета на ЕС и Европейския парламент, с което официално беше дадена зелена светлина за присъединяване на страната ни към еврозоната. Това заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за БТА, определяйки решението като „очаквано и напълно заслужено“.

„То е резултат от дългогодишни усилия и последователна работа на много нива“, подчерта Радев, допълвайки, че за БНБ това е потвърждение на „правилния стратегически избор“. По думите му процесът вече преминава в практическа реализация – още тази седмица започва сеченето на българските евромонети. Успоредно с това се активират техническата подготовка на системите, логистиката по валутната замяна и информационната кампания, в координация с правителството, Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия.

Ако по-рано фокусът беше инфлацията, сега това е фискалната политика: „Бюджетът, бюджетът и пак бюджетът“, подчерта управителят на БНБ. Той изрази притеснение от влошаването на фискалната позиция в последните години и отбеляза, че стабилните финанси ще бъдат от още по-голямо значение след присъединяването към еврозоната.

БНБ ще стане част от Евросистемата – институционалната рамка на ЕЦБ и националните централни банки в еврозоната. Радев уточни, че мисията на БНБ остава същата – поддържане на ценовата и финансовата стабилност, но вече в „нов контекст – с повече възможности и по-високи изисквания“.

Членството в еврозоната ще означава и промяна в структурата на валутните резерви. България ще направи две основни вноски към ЕЦБ – капиталова и резервна – но това не намалява стратегическия капацитет на централната банка, напротив – „разширява възможностите ни при по-високи стандарти за сигурност, ликвидност и доходност“, заяви Радев.

Той подчерта, че членството не е просто технически акт, а „стратегически избор, който носи стабилност, доверие и достъп до мощни финансови ресурси“. Това ще улесни бизнеса, ще намали разходите по трансакции и ще задълбочи интеграцията на българската икономика в европейските пазари. Ако България използва тези възможности с визия и устойчиви институции, има „реална историческа перспектива да се превърне в богата европейска държава“, заключи управителят на БНБ.

Анкети