Банки
За последните шест месеца търсенето на кредити у нас е нараснало, но предлагането рязко се е понижило

„Кредитните условия в България са променливи. През последните шест месеца търсенето на кредити е нараснало, докато предлагането рязко се е понижило. Очаква се търсенето да продължи да се подобрява, докато предлагането може да се върне към по-неутрална позиция“. Това са изводите, които експертите от Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) правят в свето проучване на банковото кредитиране в Централна, Източна и Югоизточна Европа. Анализът им обхваща както България, така и Албания, Босна и Херцеговина, Хърватия, Чехия, Унгария, Косово, Северна Македония, Румъния, Сърбия и Словакия.
В частта за страната ни се посочва, че всички международни банкови групи оценяват пазарния потенциал на своите български операции като „среден“ или „висок“. Участниците в проучването виждат рентабилността от българските си операции като „равна“ или „по-висока“ от средната за региона.
Търсене на кредити расте след продължително забавяне, задвижвано главно от сектора на домакинствата, се посочва още в доклада, което е в съответствие с развитието в региона. Това подобрение вероятно ще продължи и през следващите шест месеца, подчертават експертите.
На този фон обаче през изминалите шест месеца се наблюдава влошаване на условията на предлагане на кредити, които показват готовността на банките да отпускат кредити на своите клиенти. Като причина за тази тенденция от ЕИБ посочват свиването в ипотечния сегмент и корпоративния сектор. Очакванията са условията на предлагане да се върнат към по-неутрална позиция през следващите шест месеца.
Според анализа на ЕИБ достъпът до финансиране в страната ни се подобрява, като се очаква това да продължи и през следващите шест месеца.
Коефициентите на Необслужваните кредити (NPL) са били стабилни във всички сегменти през последните шест месеца, но се очаква да се влошат през следващия период, отчитат още експертите.
*** Проучването е направено през първата половина на годината. То се провежда два пъти годишно от ЕИБ и обхваща около 15 международни банкови групи и 85 местни дъщерни дружества или независими местни банки. Заедно те представляват над 50 процента от банковите активи в повечето страни от региона на Централна и Източна Европа и Югоизточна Европа.