Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Борси
  3. Доларът близо до 7-месечно дъно

Борси

Доларът близо до 7-месечно дъно

Доларът близо до 7-месечно дъно - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Щатският долар се доближи до най-ниското си ниво от седем месеца спрямо други основни валути, след като данните от миналата седмица показаха, че Управлението за федерален резерв може да забави темпа на повишаването на лихвените проценти, а повторното отваряне на границите на Китай даде тласък на по-рисковите валути, предаде Ройтерс, цитирн от БТА.

Китайският юан се доближи до най-високата си стойност от пет месеца спрямо щатския долар, докато австралийският и новозеландският долар, обикновено считани за по-ликвидни заместители на китайската валута, се повишиха рязко.

Доларът отчете най-голямата си тримесечна загуба от 12 години през последните три месеца на 2022 г., водена главно от убеждението на инвеститорите, че УФР няма да повиши лихвените проценти над 5 на сто, от сегашния си диапазон от 4,25 на сто-4,50 на сто на фона на забавянето на инфлацията и охлаждането на икономиката.

Два отделни доклада в петък в САЩ показаха икономика, която расте и създава работни места, но същевременно цялостната активност се накланя в територия на рецесия, което кара търговците да продават долара срещу редица други валути.

В края на миналата седмица месечните данни за заетостта показа увеличение на броя на работниците, които не работят в земеделието, но индикира забавяне в темпото на ръст на заплатите, което пазарите смятат, че ще бъде оценено положително от УФР в посока и да обърне хода на инфлацията.

В отделен доклад на Института за управление на доставките (ISM) показа свиване на активността в сектора на услугите за първи път от две години и половина през декември. Непроизводственият Индекс на мениджърите по доставките на ISM достигна 49,6, най-слабият му показател от 2009 г., като се изключи сривът по време на пандемията през 2020 г.

"Когато тези данни за стойности под 50 са налице те биха показали спад на долара. Ако беше с още 5 пункта по-нисък, тогава това очевидно би индикирало територия на дълбока рецесия, която в исторически план обикновено се свързва с по-силен долар спрямо всичко, различно от йената и швейцарския франк",  каза ръководителят на валутната стратегия на RBC Адам Коул. Но с данните за потребителската инфлация, очаквани по-късно тази седмица, перспективите за ценови натиск все още са в центъра на вниманието на инвеститорите.

УФР повиши лихвените проценти с 50 базисни пункта миналия месец, след серия от четири последователни повишения от 75 базисни пункта миналата година, но от централната банка на САЩ посочиха, че е вероятно лихвените проценти да останат високи за по-дълго време, за да бъде укротена инфлацията.

Финансови инструменти, даващи прогнози за нивото на основните лихви в САЩ, сега показват, че инвеститорите вярват, че най-вероятният резултат от срещата на УФР през февруари е увеличение с 25 базисни пункта.

Доларовият индекс, който измерва щатския долар спрямо шест основни валути, по-рано днес се понижи с 0,1 на сто до 103,62, след като падна с 1,15 на сто в петък, тъй като инвеститорите се насочиха към по-рискови активи.

"Данните от петък дадоха на пазара някаква надежда, че може би САЩ преживеят икономическо забавяне и УФР няма нужда да прави много повече“, каза Мо Сионг Сим, валутен стратег в "Банк ъв Сингапур" (Bank of Singapore). "Но все още не може да се каже дали се насочваме към сценарий за меко кацане."

Британската лира днес нарасна с 0,55 на сто до 1,2159 долара, след като скочи с 1,5 на сто в петък. Еврото се повиши с 0,28 на сто до 1,0674 долара, след повишение от 1,17 на сто в петък. Японската йена беше "на друго мнение" и поевтиня с 0,2 на сто до 132,33 за долар.

Междувременно Китай продължи да премахва голяма част от своите стриктни правила, свързани с политиката на "нулев ковид", и отвори отново границите си.

Оптимизмът за бързо икономическо възстановяване изпрати китайския офшорен юан към петмесечни върхове спрямо долара в понеделник.

Австралийският долар се повиши с цели 1,03 на сто до 0,695 долара, което е най-високата му стойност спрямо щатската валута от 30 август, докато кивито (новозеландският долар) за последно се покачи с 0,67 на сто до 0,641 долара, движейки се около най-високата си стойност от три седмици.

Етикети: долар (34) срив (33)
Анкети