Борси
Домино ефект: На фона на банковите сътресения в САЩ цените на суровия петрол се понижиха с над 4%
Спадът в цените на петрола следва положителния импулс от петък, когато данните за заетостта в САЩ изненадаха с тенденцията си нагоре
Цените на петрола са се понижили днес наред с тези на акциите, тъй като колапсът на Silicon Valley Bank повиши опасенията за нова финансова криза, макар че възстановяването на китайската икономика оказва подкрепа, съобщи Ройтерс.
Фючърсите на суровия петрол сорт Брент са се понижили с 3,96 долара или 4,8 на сто до 78,82 долара за барел в 12:20 часа по Гринуич (14:20 часа българско време), а фючърсите на американския лек петрол са спаднали с 3,86 долара или 5 на сто до 72,82 долара за барел.
Брентът удари най-ниските си равнища от началото на януари, а американският лек петрол достигна невиждани от началото на декември цени.
Опасенията от разпространение на кризата с банкрутиралата Silicon Valley Bank доведе до разпродажба на активи в САЩ в края на миналата седмица, а държавните регулаторни органи затвориха в неделя базираната в Ню Йорк Signature Bank.
Американските власти предприеха спешни мерки в неделя, за да укрепят доверието в банковата система.
Настроението на пазара вече беше крехко, тъй като опасенията за по-нататъшно затягане на паричната политика от Фед на САЩ се влошиха допълнително от значителните запаси от суров петрол в САЩ, обявиха днес в комюнике анализатори от банка ANZ.
„Изглежда така сякаш битката с покачващите се данни на Изток се сблъсква с макроикономически трудности на Запад“, заяви Стивън Инс, управляващ партньор в SPI Asset Management, коментирайки конкуриращите се двигатели на настроенията на пазара на суров петрол, предава БТА.
В последно време по-слабият долар, който доведе до понижаване на цената на петрола за притежателите на други валути, оказа известна подкрепа на цените.
Спадът в цените на петрола следва положителния импулс от петък, когато данните за заетостта в САЩ изненадаха с тенденцията си нагоре. Данните за февруари надвишиха очакванията, като броят на работните места в неселскостопанския сектор са нараснали с 311 000 спрямо очакваните нови 205 000 позиции, сочи проучване на Ройтерс.