Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Борси
  3. Цените на петрола тръгнаха надолу

Борси

Цените на петрола тръгнаха надолу

Цените на петрола тръгнаха надолу - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Цените на петрола падат, тъй като се очаква Русия и Саудитска Арабия да увеличат предлагането.

Цените на петрола се понижиха в началото на търговията в петък след неотдавнашното им покачване, след като печалбите и очакванията за увеличаване на предлагането от страна на Русия и Саудитска Арабия надделяха над прогнозите за повишено търсене от страна на Китай по време на празника „Златната седмица“.

Ноемврийските фючърси на сорта Брент се понижиха с 21 цента до 95,17 долара за барел. Декемврийските фючърси на сорта Брент загубиха 10 цента и се търгуваха за 93,00 долара за барел в 00:55 ч. по Гринуич. Американският суров петрол West Texas Intermediate (WTI) поевтиня с 8 цента до 91,63 долара за барел.

„Неотдавнашното покачване на цените на петрола спря през нощта“, се казва в бележка на National Australia Bank. „Срещата на ОПЕК през следващата седмица (4 октомври) ще бъде ключова за пазара, като нараства вероятността доброволното намаляване на доставките от страна на Арамко да бъде намалено“.

В момента пазарът е свит с комбинираното съкращаване на доставките с 1,3 млн. барела дневно до края на годината от страна на Саудитска Арабия и Русия, част от ОПЕК+, Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и съюзниците.

Наскоро Русия облекчи забраната си за износ на горива, въведена с цел стабилизиране на вътрешния пазар, и анализаторите не очакват ограниченията да останат за дълго, защото това може да засегне работата на рафинериите и да повлияе на отношенията с клиентите.

Турция, Бразилия, Мароко, Тунис и Саудитска Арабия са сред основните дестинации за руския дизел през тази година, се казва в бележка на JPMorgan.

„(Продължителна) забрана за износ би се отразила негативно на отношенията с новите клиенти, които руските петролни компании така старателно изградиха през последната година и половина“, смятат от JPMorgan.

Русия не е обсъждала с ОПЕК+ евентуално увеличение на доставките на суров петрол, което да компенсира забраната за износ на горива на Москва, заявиха от Кремъл.

Анкети