Борси
Цените на петрола продължават понижението си

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия, под влияние на очакванията за увеличение на производството от Организацията на страните износителки на петрол и нейните партньори (ОПЕК+) през август и опасенията за забавяне на икономиката, породено от перспективите за по-високи американски мита, предаде Ройтерс.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа се понижиха с 30 цента или 0,5 на сто до 66,44 долара за барел. Вчера сортът отчете минимално поевтиняване.
Котировките на американския суров петрол отчетоха спад от 33 цента или 0,5 на сто до 64,78 долара за барел.
„Пазарът сега е обезпокоен, че алиансът ОПЕК+ ще продължи с ускорения си темп на увеличение на производството“, заяви старши стратегът за на пазарите за суровини в Ей Ен Зет (ANZ) Даниел Хайнс, предава БТА.
Четирима източници от ОПЕК+ съобщиха за Ройтерс миналата седмица, че групата планира да увеличи производството с 411 000 барела на ден през август, след подобни увеличения през май, юни и юли.
Ако бъде одобрено, това ще доведе общото увеличение на предлагането на ОПЕК+ за годината до 1,78 милиона барела на ден, което се равнява на повече от 1,5 на сто от световното търсене на петрол. ОПЕК и нейните съюзници, включително Русия, заедно известни като ОПЕК+, ще се срещнат на 6 юли.
Несигурността относно американските мита и тяхното въздействие върху световния растеж също ограничи цените на петрола.
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент предупреди, че страните могат да бъдат уведомени за рязко по-високи тарифи, въпреки добросъвестните преговори, с наближаването на крайния срок 9 юли, когато тарифните ставки се очаква да се върнат от временно ниво от 10 на сто към обявените на 2 април от президента Доналд Тръмп ставки от 11 на сто до 50 на сто.
Инвестиционната банка Morgan Stanley очаква фючърсите на сорта Брент да се понижат до около 60 долара до началото на следващата година, като пазарът ще бъде добре снабден, а геополитическият риск ще е по-нисък след деескалацията в конфликта между Израел и Иран. Компанията очаква свръхпредлагане от 1,3 милиона барела на ден през 2026 г.