Борси
Цените на петрола тръгнаха нагоре
Цените на петрола се повишиха в азиатската търговия, след като Китай неочаквано намали някой лихвени проценти за втори път в рамките на три месеца с цел да подкрепи незадоволителното икономическо възстановяване, но макроикономическите данни от страната повлияха негативно на движението нагоре, предава Ройтерс.
Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа се повишиха с 11 цента или 0,1 на сто до 86,32 долара за барел.
Котировките на американския лек суров петрол отчетоха ръст от 7 цента или 0,1 на сто до 82,57 долара за барел.
Цените се повишиха, след като Китайската народна банка (PBoC) понижи лихвения процент по едногодишни заеми (MLF), които са в обем от 401 милиарда юана (55,25 милиарда долара) за някои финансови институции, с 15 базисни пункта до 2,50 на сто от 2,65 на сто.
Паричната инжекция има за цел да повлияе на фактори, включително данъчни плащания, за да „запази ликвидността на банковата система на разумно равнище“, се казва в онлайн изявление на PBOC.
„Пазарът очакваше PBoC да изчака до септември, а днешните съкращения предполагат, че загрижеността на властите за състоянието на макроикономиката нараства“, посочва в съобщение до клиенти Робърт Карнел, регионален ръководител на изследванията.
Данните за промишленото производство и продажбите на дребно в Китай днес показаха, че икономиката се е забавила допълнително миналия месец, засилвайки натиска върху вече колебливия растеж и подтиквайки властите да намалят основните лихвени проценти, за да подкрепят активността.
Междувременно добивът на шистов петрол и природен газ от най-големите райони за производство се очаква да спадне през септември за втори пореден месец до най-ниските нива от май, показват данните на Администрацията за енергийна информация. Това може да влоши глобалния недостиг на петрол, тъй като Организацията на страните износителки на петрол и нейните съюзници, известни като ОПЕК+, също намаляват производството, предава БТА.