Енергетика
Джо Байдън забрани офшорните сондажи в огромна зона от крайбрежието на САЩ
Това се случва седмици преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност. Републиканецът обеща да увеличи значително производството на изкопаеми горива
Снимката е илюстрована
Американският президент Джо Байдън забрани офшорните сондажи в огромна зона от крайбрежните води, седмици преди Доналд Тръмп да встъпи в длъжност. Републиканецът обеща да увеличи значително производството на изкопаеми горива.
Забраната обхваща цялото атлантическо крайбрежие и източната част на Мексиканския залив, както и тихоокеанското крайбрежие на Калифорния, Орегон и Вашингтон, и част от Берингово море край Аляска.
В изявление на Белия дом се казва, че декларацията защитава повече от 625 млн. акра водни площи, предаде АФП.
„Тъй като климатичната криза продължава да заплашва общности в цялата страна и ние преминаваме към икономика на чистата енергия, сега е времето да предпазим тези брегове за нашите деца и внуци“, заяви Байдън.
„При балансирането на многобройните начини на използване и ползи от американския океан ми е ясно, че относително минималният потенциал за изкопаеми горива в зоните, които оттеглям, не оправдава екологичните, здравните и икономическите рискове, които биха възникнали при ново отдаване под наем и сондиране“, добави той.
Забраната няма крайна дата и може да се окаже юридически – и политически – трудно за Тръмп да я отмени.
Байдън предприе действията по силата на Закона за външните континентални шелфове от 1953 г., който дава на федералното правителство правомощия за експлоатация на офшорните ресурси.
Законът обаче не предвижда изрично възможността президентите да отменят едностранно забраната за сондиране, без да минават през Конгреса.
По време на предизборната си кампания Тръмп обеща да „разгърне“ местния добив на изкопаеми горива в опит да намали разходите за газ, въпреки че в страната вече се наблюдава рекордно висок добив.
След като в края на миналата седмица американските медии съобщиха, че Байдън ще издаде такава забрана, Каролин Ливит, бъдещият прессекретар на Тръмп, нарече този ход „позорно решение, целящо политическо отмъщение на американския народ, който даде на президента Тръмп мандат за увеличаване на сондажите и намаляване на цените на газа“.
От друга страна, неправителствените организации за защита на околната среда приветстваха решението.
„Това е епична океанска победа! Нашите ценни крайбрежни общности сега са защитени за бъдещите поколения“, каза Джоузеф Гордън, директор на Oceana по въпросите на климата и енергетиката.
„С днешните изтегляния президентът Байдън вече е запазил повече от 670 милиона акра американски земи, води и океан – повече от всеки друг президент в историята“, заяви Белият дом.
Този ход е последният от поредицата действия на администрацията на Байдън в областта на политиката за климата, предприети в последния момент преди завръщането на Тръмп в Белия дом.
В средата на декември отиващата си администрация издаде нова амбициозна цел за климата в рамките на историческото Парижко споразумение, с която САЩ се ангажираха да намалят емисиите на парникови газове в цялата икономика с 61-66% под нивата от 2005 г. до 2035 г. По този начин страната ще постигне нулеви емисии до 2050 г.