Мрежата
Боян Рашев: Индия е новият икономически колос, въглищният сектор продължава да има ключов принос

От фейсбук профила на Боян Рашев:
„Индия е новият икономически колос, който расте с главоломна скорост - средно с по 6-8% годишно. Вече е третата икономика в света (след Китай и САЩ) по паритет на покупателната способност. Въпреки това средният индиец все още потребява само 27 GJ първична енергия годишно - 5 пъти по-малко от средния жител на ЕС и 10 пъти по-малко от средния американец.
Последната статистика обаче се променя със светкавична скорост на крилете на въглищата - универсалното гориво на индустриалните революции в историята.
Министерството на въглищата (!) е упълномощено да съобщи:
„Индия отчита историческо постижение, като надхвърли един милиард тона добив на въглища през 2024-25 (финансовата им година), с 5% ръст на производството в сравнение с предходната. Вносът на въглища в страната е намалял с 8.4%, което е довело до значителни икономии на чуждестранна валута и до намаляване на зависимостта от вноса.
Въглищният сектор продължава да има ключов принос към енергийния микс на Индия, като захранва над 74% от електроенергията в страната и поддържа ключови индустрии като стоманодобивната и циментовата.
Фокусът върху газификацията на въглищата позволява на Индия да използва синтетичен газ за производство на метанол, торове и синтетичен природен газ, като насърчава екологичната устойчивост.“
А плановете за следващите 5 г. (към 2030 г.) са още по-амбициозни:
Ръст на добива с 42% до над 1.5 милиарда тона годишно!
Разбира се, там се развиват и всички други енергийни източници, но въглищата очевидно са и дълго време ще останат фундаментът на системата.
Наистина не разбирам за каква декарбонизация и енергийни преходи си говорим в България, Европа и където и да е по света...“