Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. АЕЦ „Козлодуй“ с 50-годишен юбилей

Енергетика

АЕЦ „Козлодуй“ с 50-годишен юбилей

АЕЦ Козлодуй с 50-годишен юбилей - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

АЕЦ „Козлодуй“ отбелязва 50 години от пуска на Първи блок. Козлодуй е избран сред 27 площадки за място, където да бъде построена единствената до момента родна атомна централа.

Първата копка на централата е направена още през 1969 г., но реално строителството започва през пролетта на следващата година. На 11 юни 1974 г. е заредено първото гориво на първи блок, а на 4 септември ядрената централа е открита официално от тогавашния комунистически лидер Тодор Живков.

Поетапно АЕЦ е разширен с още пет реактора, като последният шести е пуснат през 1991 г. Максималната инсталирана мощност достига 3760 MW, като пети и шести ВВЕР-1000 с всеки с по 1000 MW.

През 2002 – 2006 г. първите четири блока са спрени и предадени за извеждане от експлоатация. 1-ви и 2-ри блок на АЕЦ „Козлодуй“ са спрени на 31 декември 2002 г. с решение на правителството на Симеон Сакскобургготски от 19 декември същата година. 3-ти и 4-ти блок на АЕЦ „Козлодуй“ са спрени на 31 декември 2006 г. с решение на правителството на Сергей Станишев от 21 декември същата година.

Затварянето на блоковете обаче не означава край на българската ядрена енергетика. Още тогава се взима решение за строителството на нови два блока на площадката в Белене. Първоначално е избран руски проект, но по-късно страната ни се спира на реакторите АР-1000 на „Уестинхаус“, които трябва да бъдат изградени като 7 и 8 блок на АЕЦ „Козлодуй“.

АЕЦ „Козлодуй“ днес е най-големият производител на електрическа енергия в страната. Тя обезпечава повече от една трета от производството на ток. Централата има ключова роля за стабилността на националната електроенергийна система и за енергийната сигурност на България.

Атомната централа в Козлодуй е не само най-големият производител на ток, той също така е с една от най-ниските себестойности и е екологично чист, което е изключително важно условие в момент, когато Европа се движи към беземисионна енергетика и икономика. На практика токът на „Козлодуй“ не води до отделянето на парникови газове, с което значително допринася за опазването на околната среда. От въвеждането в експлоатация на 1 блок на АЕЦ „Козлодуй” до края на 2023 г., атомната електроцентрала е произвела 699 802 363 MWh електроенергия. Това е предотвратило освобождаването на около 827 799 хиляди тона емисии на CO2 в околната среда.

Заради приноса си за опазване на околната среда, АЕЦ многократно е награждавана, включително е обявявана за „най-зелената компания“ на България.

От въвеждането в експлоатация през 1974 г. на Първи блок на АЕЦ „Козлодуй“ до края на 2023 г. атомната електроцентрала е произвела 699 802 363 мегаватчаса електроенергия.

Анкети