Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Балтийските държави успешно се свързаха към европейската енергийна мрежа

Енергетика

Балтийските държави успешно се свързаха към европейската енергийна мрежа

Балтийските държави успешно се свързаха към европейската енергийна мрежа - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Президентът на Литва Гитанас Науседа обяви, че трите балтийски държави "успешно" са се присъединили към европейската енергийна мрежа. Това се случи след като те прекъснаха напълно връзките си с руската мрежа, предаде АФП.

Естония, Латвия и Литва - бивши съветски републики, които сега са членки на Европейския съюз и НАТО - работят за осъществяване на промяната, откакто Русия нахлу в Украйна през 2022 г.

Малките балтийски държави се опасяват, че те също могат да бъдат обект на нападение. Твърдите поддръжници на Украйна също се притесняват, че Русия ще ги изнудва, използвайки доставките на електроенергия.

"Преди броени минути получих страхотна новина. Синхронизацията на електроенергийната система на балтийските държави с континенталната европейска система приключи успешно", заяви Науседа.

"Това е исторически момент, който бележи края на едно дълго пътуване. Постигнахме пълна енергийна независимост. Периодът на политически натиск и изнудване най-накрая приключи", каза той.

Президентът говори заедно с колегите си от Естония и Латвия, както и с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президента на Полша.

Балтийските страни се интегрираха в европейската мрежа чрез Полша.

Общо 1,6 млрд. евро (1,7 млрд. долара) - предимно средства от ЕС - бяха инвестирани в прекратяването на енергийните връзки с Русия в балтийските държави и Полша.

Науседа призова за "съществени действия на равнище Европейски съюз" за подобряване на устойчивостта на критичната инфраструктура на балтийските държави.

"Сега е моментът да подсигурим постиженията си. Войната на Русия срещу Украйна радикално промени възприемането на заплахите за критичната инфраструктура в Европа. Неотдавнашните инциденти, свързани с подводната инфраструктура в Балтийско море, предизвикват голяма загриженост. И призив за решителни действия", каза още той.

През последните месеци в Балтийско море бяха прекъснати няколко подводни телекомуникационни и енергийни кабели.

Някои експерти и политици обвиниха Русия, че води "хибридна война", включваща неконвенционално насочване към енергийните доставки - твърдение, което Москва отрича.

Анкети