Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. „Булгаргаз“ подписа споразумение за достъп до терминалите и газовата мрежа на турската „Боташ“ (ОБНОВЕНА)

Енергетика

„Булгаргаз“ подписа споразумение за достъп до терминалите и газовата мрежа на турската „Боташ“ (ОБНОВЕНА)

Булгаргаз подписа споразумение за достъп до терминалите и газовата мрежа на турската Боташ (ОБНОВЕНА) - Tribune.bg
Снимка:

„Булгаргаз“ подписа споразумение с турската държавна енергийна компания „Боташ“ (BOTAŞ) за достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа в Турция. Това стана на церемония в Гранитната зала на Министерския съвет.

Документът бе подписан от ръководствата на „Булгаргаз“ и „Боташ“ в присъствието на служебния министър на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.

Споразумението ще е за срок от 13 години. 

„Благодарение на това споразумение ние осигуряваме възможността да закупуваме газ от всички световни производители и да го разтоварваме в турската страна“, заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов след подписването. 

Христов определи подписването на документа като „исторически момент“.

„През изминалата година имахме сериозни проблеми с доставките на втечнен природен газ именно заради недостига на инфраструктура. Сега, съвместно с колегите от Турция, решаваме този проблем“, отбеляза още Христов. 

Документът, даващ достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа на южната ни съседка, бе подписан в Министерския съвет от ръководствата на двете компании в присъствието на министъра на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.

„Споразумението поставя началото на сътрудничество в сферата на енергетиката между двете страни“, посочи българският служебен енергиен министър.

„Днес подписахме един протокол, който ще развие сътрудничеството по отношение на природния газ между двете страни и ще засили нашите отношения. Освен това този протокол е важен за повишаване на сигурността на доставките на синьо гориво в Балканския регион. Срокът на това споразумение е 13 години, като 1,5 млрд. куб. метра газ на година ще бъде трансфериран“, коментира турският министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.

Със споразумението България ще има достъп до 5 терминала в Турция за ВПГ. В южната ни съседка има 7 различни линии и терминали за ВПГ.

„Капацитетът, който е залегнал в подписаното споразумение, е наличен, а може и да бъде увеличен“, допълни Фатих Дьонмез.

Това споразумение е историческо за нашите страни, защото за първи път дава възможност на чужда компания да получи достъп до втечнените терминали – до терминалите за втечнен газ на Република Турция и до вашата газопреносна система, и защото отваря нови, немислими до момента, перспективи за сътрудничество. Това заяви президентът Румен Радев в началото на срещата му с министъра на енергетиката и природните ресурси на Турция Фатих Дьонмез на „Дондуков“ 2 .

Подписването на днешното споразумение е ключов момент в развитието на партньорството на България и Турция. Това заяви служебният министър-председател Гълъб Донев по време на срещата си с министъра на енергетиката и природните ресурси на Република Турция Фатих Дьонмез, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.

В хода на срещата премиерът Донев изрази увереност, че събитието днес е добра отправна точка за постигането на още по-значими резултати занапред, които ще са от полза за двете страни, а и за целия регион. Министър-председателят определи споразумението като историческо, защото за първи път Република Турция предоставя на външна компания достъп до своите терминали за втечнен природен газ. Същевременно споразумението предоставя възможност за развитие на дългосрочно сътрудничество в интерес на енергийната диверсификация. 

„На фона на тежката енергийна криза, с обединени усилия можем да постигнем много повече, както за България и Турция, така и за Европа като цяло“, отбеляза премиерът Донев. 

Министър-председателят Гълъб Донев акцентира още върху наличието на редица проекти от общ интерес, които могат да бъдат реализирани в кратки срокове, включително сътрудничеството в изграждането и развитието на капацитет на газохранилища, инвестициите във ВЕИ и повишаването на капацитета на електропреносната мрежа, както и по отношение на прехода към въглеродно неутрална икономика.

Анкети