Енергетика
Екпсерт: До края на месеца очаквам цената на горивата да падне под 2,50 лв./литър
„Пазарът е динамичен. Мисля, че ще паднем под 2,50 до края на месеца. Това са нормални тенденции в момента спрямо търсенето на световните пазари“, коментира за БНТ Димитър Хаджидимитров - председател на Асоциацията на българските търговци, производители, вносители и превозвачи на горива.
Според него за този период от годината е нормално пропан-бутанът да скочи с 10 или 15 стотинки, тъй като в началото на зимния сезон пропан-бутанът винаги е бил по-скъп.
„Цената на горивата не се върти само около това къде и какви войни се водят. Не е точна така. Върти се около търсенето и предлагането. Когато няма търсене - естествено цената пада“, уточни Хаджидимитров.
По думите му, пресен пример е Израел – за дни фючърсите на петрола са скочили и после е почнало връщане назад. Затова и той подчерта, че на първо място е съотношението търсене – предлагане.
Според Хаджидимитров, има доста по-ниски цени в България и по-конкретно в Русенска област – заради търговията на горива с Украйна. Но страната ни изостава в този износ, като в това отношение на първо място е Полша, следвана от Румъния. По думите му цялата ситуация обаче влияе регионално в България.
Според специализирания сайт fuelo.net, средната цена на дизела е 2,47 лв., а средната цена на бензин А95 е 2,49 лв. Но по вериги средната най-ниска цена е 2,21 лв. на литър, като най-ниската засечена цена е на бензиностанция в Разград – 2,19 лв. за литър, докато за Русе първата най-ниска цена в статистиката на fuelo.net е 2,28 лв. на литър.
Специално за пропан-бутана, Хаджидимитров обясни, че през есента е нормално цената да се увеличи, заради използваните суровини. Цената е около 1,17 – 1,25 лева на литър. Той счита, че пазарът на горива в България сега е спокоен.
„В различните бизнеси има на много места картели. Силно казано картели, но договорки за някакви цени в определени региони има“, заяви Хаджидимитров.
Според него е нормално, ако има двама играчи в някакво населено място да има договорки за уеднаквяване на цените.
Хаджидимитров е убеден, че в момента рафинерията „Лукойл Нефтохим“ преработва неруски петрол.
„Не се чува в момента и да има оферти да бъде купена – имаше американски интерес и натиск, но нищо конкретно. Икономически, не политически е въпросът – кой какво ще плати“, допълни той.
За ролята на държавния представител в „Лукойл Нефтохим“ и какво прави той експертът бе лаконичен.
„Присъства и слуша – колкото и да мисли за държавата, повече трябва да мисли за компанията, да се развива и да плаща данъци“, коментира Хаджидимитров.