Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Експерт: АЕЦ „Белене” не ни трябва, ще бъде на загуба - има свръхпроизводство на електроенергия в целия регион

Енергетика

Експерт: АЕЦ „Белене” не ни трябва, ще бъде на загуба - има свръхпроизводство на електроенергия в целия регион

По думите на Мартин Владимиров от „Център за изследване на демокрацията“, държавата ни ще спечели повече, ако вместо пари срещу оборудването на АЕЦ „Белене“, получи дял в ядрената електроенергетика на Украйна. Според него воюващата държава ще се превърне в енергиен център на Европа

Експерт: АЕЦ Белене не ни трябва, ще бъде на загуба - има свръхпроизводство на електроенергия в целия регион - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/Нова тв

„През годините Центърът за изследване на демокрацията и много други организации, сме правили различни изчисления, според които АЕЦ „Белене” не ни трябва, защото има свръхпроизводство на електроенергия в целия регион и няма да има на кого да продаваме”, коментира в ефира на Нова тв Мартин Владимиров, директор на програма „Енергетика и климат“ към Центъра за изследване на демокрацията

По думите му проектът ще бъде на загуба първите 30 години, ако бъде осъществен, и ще доведе до тежка финансова криза в АЕЦ „Козлодуй”.

„По време на арбитража настоявахме, че трябва да се търсят начини да се продаде оборудването за АЕЦ „Белене”, така че едновременно Росатом да не понесе загуби, а пък и ние да не трябва да плащаме нещо, което не ни е нужно”, уточни Трайчо Трайков, бивш министър на икономиката и енергетиката.

„Когато проектът ще е губещ, по-добре да минимизираме разходите, а най-добрият начин е, ако продадем оборудването. Има и друг вариант, срещу оборудването да вземем дял в ядрената енергетика на Украйна”, посочи още той. Според Владимиров Украйна ще се превърне в енергиен център на Европа. 

„Там има два блока, чието строителство беше забранено след анексията на Крим 2014 г., Украйна има повече нужда от резервни части, отколкото България в бъдеще”, категоричен е Мартин Владимиров.

Продажбата на реакторите потенциално би трябвало да подобри финансовото състояние на „Националната електрическа компания“ (НЕК), допълни още той, но подчерта, че: „Държавата взима парите от всички държавни дружества, за да изкара една добра сметка. БЕХ се превръща в касичка, която преразпределя от печеливши към губещи предприятия, но това не е начинът да се управлява една енергийна система“.

Анкети