Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Експерт: Ако ТЕЦ-овете спрат, ще се внася по-скъп ток от произвеждания от тях

Енергетика

Експерт: Ако ТЕЦ-овете спрат, ще се внася по-скъп ток от произвеждания от тях

„ЕК наруши договора със страните от ЕС за тренда на цената на въглеродни емисии“, посочи още Иван Хиновски

Експерт: Ако ТЕЦ-овете спрат, ще се внася по-скъп ток от произвеждания от тях - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Ако започне ефективна стачка на миньорите и енергетиците, ще ни се наложи внос на електроенергия, по-скъпа от произвежданата от въглищните централи“, това коментира пред БНР енергийният експерт д-р Иван Хиновски.

Според него дори да се изтеглят териториалните планове, които управляващите са внесли в ЕК, това ще е „спирка по пътя към някакво ново решение“.

„Решенията са в две посоки. Първата е обявяване на международен търг за инвестиционни намерения. Така направи Полша и привлече 4,5 млрд. евро инвестиции като компенсация за частичното затваряне на мините. Българските управляващи не осъзнават необходимостта от конкретни действия. У нас няма такава инициатива. ... Второто - .на балансиращия пазар трябва да бъдат извършени радикални промени през Закона за енергетиката и въглищните централи да получат своя пай в икономиката на енергийната система. ... Други производства комфортно работят по 4 часа и оставят щафетата на въглищните централи, които по време на вечерния връх (на потребление на електроенергия - б.р.) се пържат с поддържането на енергийната сигурност“, обясни той.

По думите на д-р Хиновски е безспорно, че ТЕЦ-овете отживяват времето си:

„След 20-30 години няма да има и резервни въглища, но в този период се разработват технологии, които улавят и използват въглеродния диоксид за други производства“.

„Електроенергията от въглищните централи е с цена от 320 лева за мегаватчас“, посочи енергийният експерт.

Той изказа мнение, че ЕК е нарушила договора със страните от ЕС във връзка с тренда на цената на въглеродни емисии:

„В споразумението, което сме подписали, пише, че въглеродните емисии ще се повишават до 2030 г., когато ще стигнат 60 евро. Днес е 2023 г., а имаме 100 евро наказателни  емисии. Това не е по договора, който сме подписали. Полша ще заведат дело срещу този административно управляван ход на цените на емисиите. Можем и ние да започнем дело“.

Анкети