Енергетика
Експерти: Най-големият проблем пред енергетиката е приетото в ПВУ затваряне на въглищни централи
„В последните 30 години ние не само не увеличихме базовите си мощности, а ги намалихме – затворихме блокове на АЕЦ Козлодуй, не построихме „Белене“. След като спря 6 блок на АЕЦ за ремонт, се наложи да внасяме ток – т.е. една базова мощност ни събаря. За мен изключително важно е да ви съобщя, че ако изпълним спирането на мощности по плана за възстановяване, ще загубим повече пари от износ, отколкото ще получим по Плана. Сигурно Асен Василев ще ни обясни защо е прието така“.
Това заяви по време на форума Powers Summit 2022 проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов - председател на Българска минно-геоложка камара; Председател на Съвета на Директорите на „Минстрой Холдинг” АД, съобщава Tribune.bg.
Той даде пример с увеличаващото се производство на въглища в света и обясни, че България е съвсем минимален замърсител в това отношение.
„Ако не вземем мерки сега, от 1 януари трябва да започнем да затваряме мощности“, предупреди проф. Вълканов.
Делян Добрев от ГЕРБ се съгласи, че най-големият проблем пред енергетиката е приетото в Плана за възстановяване намаляване на производство на ток от въглищните централи.
„След като се случи това, ние ел. енергия няма да изнасяме вече. Можем да се превърнем и във вносител. Износът е 4% от БВП, ние ще свием 4% за една година. Ето толкова е сложен проблемът“, подчерта Добрев.
ГЕРБ призовава за свикване на КСНС при президента, защото това е риск за националната сигурност, подчерта Делян Добрев. Той опреди като приоритет за партията си и запазване на компенсациите за бизнеса.
Асен Василев от „Продължаваме промяната“ не коментира твърденията, че разписаното в ПВУ ще е убийствено за енергетиката.
„Това, което заварихме в плана беше затваряне на мощности и замяна с парогазова централа. Аз тях против, това беше преди войната. Ако бяхме го направили щяхме да сме „доста в тиквите“, каза той.
Според него Европа върви към затваряне на централите, но войната е дала възможност да се преразгледа това.
„Истината трябва да се погледне директно в очите – Европа върви към декарбонизация. „Това, че ние можем временно да отложим не значи, че не трябва да се търси алтернатива“, каза той и отново се обяви за впрягане на геотермалните извори в производството на енергия.