Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Зелен преход под въпрос: Германия вече не е рекордьор в производството на енергия от ВЕИ

Енергетика

Зелен преход под въпрос: Германия вече не е рекордьор в производството на енергия от ВЕИ

Страната е допуснала най-високия дял на изкопаеми горива в микса си на електроенергия от 2018 г. насам

Зелен преход под въпрос: Германия вече не е рекордьор в производството на енергия от ВЕИ - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/pixabay

След рекордните нива на енергия от възобновяеми източници през есента на миналата година, Германия започна 2025 г. със спад с произведени по-малко от 80 тераватчаса (TWh) за първите четири месеца. Това обобщават анализаторите от Ember. В доклада, цитиран от Ройтерс се посочва, че понижението е с 16% спрямо същия период на 2024 г., достигайки най-ниските нива поне от 2015 г. насам.

Германия изпревари Великобритания по дял на произведената ВЕИ енергия през 2024 г.

В същото време германските енергийни компании са увеличили производството на електроенергия от изкопаеми горива с 10% спрямо предходната година, за да се справят с недостига. Това пък е довело до най-високия дял на изкопаеми горива в микса на местната електроенергия от 2018 г. насам.

Опасенията относно ангажимента на страната към енергиен преход се засилват и от данните, които отчитат спад с цели 31% в производството на вятърна енергия.

Вятърната енергия в електроенергийния микс на страната, която спадна от 34% между януари и април 2024 г. до 24% за същия период на тази година, е произвела едва 39 TWh – най-ниското ниво за периода януари-април от 2017 г. насам, въпреки 30% увеличение на мощностите за вятърна енергия през годините.

Очаква се вятърната енергия да намалее през летните месеци, заради традиционно по-ниските скорости на вятъра.

Съвсем естествено фокусът през лятото е върху слънчевите ферми, където се очаква да бъде достигнато пиково производство през това време, но според анализаторите дори това няма напълно да компенсира дефицита на вятърна енергия.

Централите, работещи с въглища, са се превърнали в основен източник на електроенергия в Германия, генерирайки 40 TWh, което е 16% увеличение спрямо предходната година и най-високото от 2023 г. насам.

Това е довело до повишаване на емисиите от изгаряне на въглища до близо 42 милиона тона (mt) CO₂, отчитат в доклада си от Ember.

Високите цени на природния газ са довели до 9% намаление на производството на електроенергия от газ, въпреки че тази тенденция може да се обърне, ако цените на газа продължат да падат, но само ако производството на въглища бъде намалено едновременно.

Но ако германските енергийни компании увеличат паралелно производството, както на въглища, така и на газ, за да отговорят на търсенето, емисиите ще продължат да нарастват, потенциално застрашавайки ролята на страната като привърженик на по-чиста европейска електроенергийна система.

Европа е напът да постави рекорд по производство на слънчева енергия

Очаква се Европа да надмине предишните си рекорди за производство на слънчева енергия тази година, като първото тримесечие показва 32% увеличение на производството на слънчева електроенергия в сравнение със същия период на 2024 г.

Анкети