Енергетика
Енергийният преход на Гърция ще струва над 430 млрд. евро
Ключът към зелената икономика е във високодоходните инвестиции, твърди гръцкият министър енергиен Тодорос Скилакакис.
Според представения правителствен проект енергийният преход на гръцката икономика към „зелена“ икономика до 2050 г. ще изисква инвестиции в размер на 436 млрд. евро.
Тези разходи са може би най-голямото предизвикателство на преработения Национален план за енергетика и климат (ESEK), представен на специално събитие от Банката на Гърция, като министърът на околната среда и енергетиката Тодорос Скилакакис отправи ясно послание за „края на субсидиите“.
„В този преход няма място за субсидии. Седемте държавни бюджета не са достатъчни. Казвам това, за да бъда реалист, на онези, които гледат към ESEK и виждат в нея лесни субсидии“, каза министърът.
Той изтъкна, че „ключът е във високодоходните инвестиции, които изискват здрави институции, за да могат да вземат заеми и да изплащат инвестициите си“ и отбеляза, че грешките от миналото не бива да се повтарят. „В миналото сме изплащали много субсидии. Построихме чудовищни заводи, които ще затворим“, коментира той, посочвайки блока за лигнитни въглища „Птолемайда 5“, който струва около 2 млрд. евро и ще бъде изтеглен през 2026 г. като част от програмата за декарбонизация на PPC.
Министърът подчерта, че националният план за приспособяване на гръцката икономика към новата реалност, отразен в новата ESEK, не обхваща изцяло приспособяването към изменението на климата в резултат на голямата слабост на европейската политика, в която, както подчерта той, преобладава мнението, че ще предотвратим изменението на климата, преди то да се е задълбочило.
„В Европа няма сериозен план за фискалните последици и необходимите корекции за справяне с климатичните промени, затова се опитваме да ограничим щетите, които кризата оставя след себе си“, отбеляза той.
„Няма място за самодоволство, а е необходимо решително и най-вече координирано действие“, подчерта управителят на Банката на Гърция Янис Стурнарас. „В Банката на Гърция през последните 15 години системно се занимаваме с въпросите на климата и устойчивото развитие, а от 2009 г. насам всички наши проучвания показват, че разходите, свързани с изменението на климата, се предвижда да нарастват, докато не се вземат мерки“, каза той.