Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. ЕС ще разгледа оплакването на България, Румъния и Гърция за високите цени на тока

Енергетика

ЕС ще разгледа оплакването на България, Румъния и Гърция за високите цени на тока

ЕС ще разгледа оплакването на България, Румъния и Гърция за високите цени на тока - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Съветът на транспортните и енергийните министри на ЕС ще разгледа искането на България, Гърция и Румъния Европейската комисия (ЕК) да реши проблема с по-високите цени на електроенергията на енергийния пазар в Югоизточна Европа. Това ще се случи по време на съвета на министрите на 15 октомври в Люксембург, съобщи пресслужбата на ЕК.

Румънският министър на енергетиката Себастиан Бурдуя заяви, че искането цели създаването на функциониращ енергиен пазар. Той посочи, че Букурещ, Атина и София спазват европейските правила, свързани с целите за декарбонизация и зеления преход, затова и те настояват за равни права при достъпа до енергия на конкурентни цени, сравними с тези, които плащат другите страни от ЕС.

Според Бурдуя двата основни фактора, които водят до по-високи цени на електроенергията в региона, са недостатъчният брой енергийни връзки в Централна Европа, най-вече в Австрия и Словакия. Това е пречка за притока на по-евтина електроенергия от Запада, но също така и повишеното търсене на електроенергия от страна на Молдова и Украйна, което води до ръст на цените.

„В средносрочен и дългосрочен план най-доброто решение е да се разшири капацитетът на междусистемните връзки. Нашата цел е да окажем справедлив и конструктивен натиск върху Австрия, Словакия и евентуално други държави от Енергийния съюз да подобрят междусистемните си връзки. Понякога е възможно енергията от Изтока да е по-евтина от тази от Запада, но тя не може да тече в обратна посока“, каза румънският министър.

В писмото, което България, Гърция и Румъния изпратиха до ЕК миналия месец във връзка с проблема с по-високите цени на електроенергията, наред с други неща се предлага да се въведат по-високи данъци за производителите на електроенергия, които имат най-ниски производствени разходи, както и за търговците с енергия.

Според тях по този начин ще се реши въпросът с „неочакваните печалби, реализирани от производителите поради настоящите ценови условия, които не отразяват реалните разходи за производство“ на електроенергия.

Анкети