Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Европейската комисия проверява сделката за доставка на газ между България и Турция

Енергетика

Европейската комисия проверява сделката за доставка на газ между България и Турция

Европейската комисия проверява сделката за доставка на газ между България и Турция - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Европейската комисия разследва сделка, която позволява на българския газов оператор „Булгаргаз“ да получи достъп до доставки на газ през Турция, като съмненията са за възможни нарушения на правилата на ЕС за конкуренцията.

Писмото е изпратено до българските власти по-рано този месец, съобщи „Медиапул“. Медиата цитира портала ICIS, който се позовава на документа.

С него Генерална дирекция „Конкуренция“ на ЕС иска от „Булгаргаз“ да изпрати изчерпателен списък с документи, включително информация, свързана със споразумения за доставка с турския държавен оператор БОТАШ (BOTAS) и резервиране на капацитет на турско-българската граница.

Освен това ЕК иска от „Булгаргаз“ да изпрати информация за договорите, които са сключени или са в процес на договаряне, при които „Булгаргаз“ може да действа като изключителен представител или дистрибутор за доставка на газ в България или другаде в ЕС.

В сутрешния си блок обществената телевизия потвърди, че Министерство на икономиката знае, че в „Булгаргаз“ са получили въпросник от ЕК по газовата сделка.

Разследването е провокирано от опасения, че „Булгаргаз“ може да е единственото дружество в ЕС, което има достъп до природен газ чрез турската инфраструктура и потенциално действа като посредник за газ, осигурен в Турция и доставен в региона.

Булгаргаз подписа споразумение за достъп до терминалите и газовата мрежа на турската Боташ (ОБНОВЕНА)

Когато споразумението беше обявено за първи път през януари от служебното правителство на Гълъб Донев, Европейската федерация на търговците на енергия изрази опасения за възможни нарушения на конкуренцията. Кабинетът на Николай Денков, сформиран след парламентарните избори през април, също възложи разследване на сделката за доставка като част от по-широк преглед на работата на предишната служебна власт с мотива, че липсва прозрачност и че тя ще струва на страната милиарди, припомня ICIS.

Анкети