Енергетика
Гълъб Донев: Не бавим внасянето на искане за предоговаряне на ПВУ
„Служебното правителство не бави внасянето на обоснованото предложение за предоговаряне на Плана за възстановяване и устойчивост, но това е сложен процес и тепърва трябва да се договори процедурата, по която да стане това“, така отговори на въпроси на журналисти служебният премиерът Гълъб Донев.
„Това е процедура, която за първи път ще се изпълни в ЕС. Нито една друга държава не е претендирала предоговаряне, така че в момента водим разговори с ЕК по процедурата, по която ще стане това предоговаряне. Има отговор от ЕК, че една такава процедура следва същото време както договарянето на подобен план. Следващата седмица Пеканов започва активните разговори в Брюксел за процедурата, по която да го предоговорим“, обясни той.
„В условията на енергийна криза България не разполага с утвърдена стратегия за развитието на енергетиката“, заяви по-рано Донев при откриването на кръгла маса за стратегията за развитието на енергетиката в период 2023-2053 г. Той посочи още, че предоговаряне без стратегия за бъдещето е немислимо.
„Визията отразява националните специфики в областта на енергийните ресурси и общите европейски политики и цели за развитие на енергетиката в светлината на европейския Зелен пакт. Основен приоритет при изготвянето на стратегията е гарантирането на енергийната и националната сигурност и запазването на водещата роля на България, като нетен износител на електрическа енергия и балансьор, за региона“, коментира още служебният премиер.
Самата стратегия беше представена от служебния министър на енергетиката Росен Христов. В нея е заложено изграждане 2000 мегавата ядрени мощности на площадката на Втора атомна в Белене. Както и на още 2000 мегавата, които да заместят пети и шести блок на АЕЦ „Козлодуй“. Той беше категоричен, че развитието на енергетиката трябва да бъде икономическо обосновано, за да защитава националните интереси и да носи приходи към бюджета. Според него страната ни трябва да остане лидер в региона и в Европа по производство и износ на електроенергия, „защото така не само ще гарантираме стабилни приходи за икономиката на страната, но нейната независимост“.
Христов коментира и темата с Плана за възстановяване и устойчивост. По думите му, за да предоговорим ангажимента на страната по Плана за възстановяване и устойчивост/ПВУ/ и да има въглища, трябва да докажем, че сме част от Зелена Европа.
„Трябва да представим алтернатива, която ясно показва, че това предоговаряне не е отказ на България от изпълнението на целите, които Европа си поставя за декарбонизация. Ние ще бъдем един от водещите държави, но при постигането, използваме подход, който запазва националните интереси и енергийната сигурност“, коментира Христов.
Президентът Румен Радев смята, че страната ни не може да си позволи „повече безвремие, независимо дали е служебно или редовно правителство, и е отговорност на всички да седнем заедно и да мислим за бъдещето на страната“.
Държаният глава посочи още, че развихрилата се енергийна криза в световен мащаб показа огромното значение на енергетиката, като основен фактор за устойчива и просперираща икономика.
„Ние сме облагодетелствани. В тази развихрила се криза ние ясно осъзнахме какво означава да имаш мощности, да имаш един добре балансиран микс, да имаш една голяма независимост и автономност на собствената енергийна система“, допълни Радев.