Енергетика
Гърците пътуват до България за евтин бензин, колко спестяват?
След като на 1 януари България се присъедини към зоната за пътуване без граници в Европа, гърците свободно се насочиха към съседната страна, където цените на бензина са по-ниски, за да заредят резервоарите си, съобщава GreekReporter.
България, заедно с Румъния, са последните европейски държави, които станаха пълноправни членове на Шенгенското пространство без граници на Европейския съюз. Това означава, че от 1 януари 2025 г. отпаднаха граничните проверки за тези, които пътуват между сухопътните граници на тези две страни и всяка друга държава - членка на Шенген.
На граничния пункт Промахон, свързващ България и Северна Гърция, дългите опашки от чакащи да преминат автомобили и камиони са изчезнали, а митническите сгради изглеждат празни, според „Прото Тема“. Това безпроблемно пътуване вече накара много гърци да се отправят към България, за да заредят резервоарите си, заради по-ниските цени на българските бензиностанции.
Колко печелят гърците, когато купуват бензин в България
Според последните данни на EU Oil Bulletin в края на декември един литър (0,26 галона) 95-октанов безоловен бензин в България се е продавал за 2,50 лева (1,28 евро/ 1,32 долара), докато по същото време в Гърция той се е продавал за 1,80 евро (1,86 долара). В същото време средната цена на литър бензин в България от 2015 г. до 2024 г. е била 2,23 лева (1,14 евро/ 1,18 долара), докато в Гърция цените устойчиво остават високи, като на моменти надхвърлят две евро (2,07 долара) за литър.
Гърция поддържа едни от най-високите средни цени на бензина и горивата в Европейския съюз, главно поради наложения от гръцкото правителство данък върху бензина, който е почти два пъти по-висок от минималната граница, предвидена в законодателството на ЕС.
Като се има предвид всичко това, гръцки шофьор с автомобил, чийто резервоар побира 50 литра (13,2 галона), ще плати 64 евро (66,2 долара), за да зареди гориво в България, докато това в Гърция ще му струва 90 евро (93 долара). На практика това означава, че гръцкият шофьор, когато зарежда гориво в България, ще спести 26 евро (26,9 долара).
Макар че новото свободно движение между Гърция и България ще спомогне за укрепване на връзките между двете страни, някои изразиха опасения относно сигурността, а други посочиха възможно увеличаване на незаконните дейности, включващи незаконен транзит на стоки и вещества.
Гърците зареждат резервоарите си в България не е ново явление
Гърците, които живеят в близост до съседни държави като България и Турция, са пресичали границите, за да зареждат резервоарите си, години преди България да стане пълноправен член на Шенгенската зона.
През април 2024 г. Мария Зага, председател на Федерацията на бензиностанциите, отново алармира за жизнеспособността на гръцките бензиностанции в близост до граничните райони. Особено в периодите, когато цените на бензина в Гърция се покачват, казва Зага, гърците веднага се насочват към границата, за да заредят резервоарите си. В резултат на това гръцките бензиностанции в пограничните райони са призвани да оцеляват в условията на нелоялна конкуренция, създадена от сравнително по-ниските цени и данъчни системи в съседните държави.
Освен да зареждат автомобилите си, през годините гърците се стичат в България, за да пазаруват дрехи и дори хранителни стоки, тъй като цените там се оценяват на около 40 % по-ниски, отколкото в Гърция.