Енергетика
Израел е спестил 86 млрд. долара в енергийният сектор
Според задълбочено проучване „революцията в областта на природния газ“ е спестила на израелската икономика повече от 316 милиарда шекела (86,1 млрд. долара, 78,6 млрд. евро) през последното десетилетие, съобщава „Джерусалем пост“.
Докладите на фирмата за икономически консултации BDO и Израелската асоциация за търговия с природен газ показват, че това представлява икономия от над 32 хил. долара за всяко домакинство в Израел през последното десетилетие.
„Това е нещо невероятно. Работя в тази индустрия от много години. Понякога се спираш и поглеждаш 10 години назад, за да видиш какво се е случило“, заяви Амир Фостър, изпълнителен директор на Израелската асоциация за търговия с природен газ, пред Tazpit.
„Намалихме емисиите на CO2, разширихме националните запаси и станахме износител. Можете да видите всички тези ползи и приноси на природния газ за 10 години, което е кратък период от време в света на енергетиката. Не говорим за потенциален принос, а за реални факти“, подчерта Фостър.
В доклада се посочва, че цената на електроенергията в Израел в края на 2022 г. е с около 50 % по-ниска от тази в Европа поради използването на природен газ, добит от морето, в страната.
„Спестихме много пари от разходите за електроенергия на семействата в Израел. Без газ цените на електроенергията бяха много високи“, добави Фостър.
Въз основа на анализ на публични данни, публикувани от Министерството на енергетиката на Израел, Министерството на опазването на околната среда и други структури, революцията в областта на природния газ е спестила на израелската икономика 34,3 млрд. долара от разходи за енергия, получена от природен газ, и още 51,8 млрд. под формата на ползи за околната среда, тъй като Израел се отказва от по-замърсяващите горива.
През последното десетилетие повече от 5,1 млрд. долара приходи от природен газ са постъпили директно в държавната хазна - 14 пъти повече в сравнение с предходните десет години.
Фостър обясни тези цифри с това, че обществото е приело потенциалния принос на природния газ, когато той е бил открит за първи път в Източното Средиземноморие. Той също така отдаде дължимото на „ясните и стабилни политики“ на правителството, които „са спомогнали за създаването на привлекателна среда за международните инвеститори“.
До 2030 г. се предвижда в държавната хазна да постъпят още 70 млрд. шекела (19 млрд. долара) от средствата за природен газ. Очаква се до 2050 г. тази сума да нарасне над четири пъти.