Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Китай е инсталирал рекордно количество възобновяеми източници на енергия

Енергетика

Китай е инсталирал рекордно количество възобновяеми източници на енергия

Китай е инсталирал рекордно количество възобновяеми източници на енергия - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Миналата година Китай е инсталрал рекордно количество възобновяеми източници на енергия, сочат данни на Националната енергийна администрация (NEA).

Страната е най-големият замърсител в света на парникови газове, които според учените са причина за глобалното затопляне и изменението на климата.

Пекин е поел ангажимент да намали въглеродните емисии до 2030 г. и да ги сведе до нула до 2060 г.

Китай, втората по големина икономика в света, е добавил около 277 гигавата (ГВт) слънчева енергия през миналата година, което е увеличение спрямо 217 ГВт, добавени през предходната година, се казва в изявление на NEA.

Освен това е увеличил вятърната си енергия с близо 80 GW.

Общата инсталирана мощност на слънчевата и вятърната енергия е била съответно около 887 GW и 521 GW.

През 2020 г. президентът Си Дзинпин постави цел до 2030 г. да бъдат инсталирани най-малко 1200 GW мощности за слънчева и вятърна енергия.

Миналата година Китай надхвърли тази цел, почти шест години по-рано от планираното, сочат данните на NEA от август.

А според публикувано през юли изследване Китай е изградил почти два пъти повече вятърни и слънчеви мощности от всички останали държави взети заедно.

По данни на Международната агенция по енергетика от 2011 г. до 2022 г. Пекин е инвестирал над 50 млрд. долара в нови мощности за слънчева енергия.

Соларната индустрия също така се възползва от достъпа до евтини суровини, леснодостъпен капитал от държавните банки и огромна инженерна работна ръка.

Китай продължава да е силно зависим от въглищата, въпреки че инсталира мощности за възобновяема енергия с рекордна скорост.

Но има признаци, че той може да се откаже от изкопаемите горива.

През първата половина на миналата година разрешителните за производство на електроенергия от въглища са намалели с 83%, а през същия период не са одобрени нови проекти за производство на стомана на въглища.

Анкети