Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Колумбия цели бъдеще без петрол с помощта на план за $40 млрд.

Енергетика

Колумбия цели бъдеще без петрол с помощта на план за $40 млрд.

Колумбия цели бъдеще без петрол с помощта на план за $40 млрд. - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Колумбия ще обяви инвестиционен план на стойност 40 млрд. долара, чиято цел е да замени приходите от износ на изкопаеми горива, които се очаква да намалеят, след като страната прекрати проучванията за нефт и газ преди две години.

Сусана Мухамад, министър на околната среда на Колумбия, заяви в интервю по време на Седмицата на климата в Ню Йорк, че ще направи плана публично достояние на икономически панаир на 2 октомври. Тя се надява, че до 10 млрд. долара ще дойдат от международни финансови институции и развити страни.

„Всичко това е огромна икономическа трансформация“, казва Мухамад. „Портфейлът от инвестиции е насочен към развитието на сектори, които според нас могат да започнат да заместват приходите от петрол.“ Тя добави, че парите ще бъдат насочени към природосъобразни решения за климата, чиста енергия и електрификация на транспорта, както и към проекти, които подобряват селскостопанските практики и опазват биоразнообразието.

Мухамад ще се срещне с длъжностни лица тази седмица, за да започне процеса на договаряне на сделката още на 21 октомври, когато Колумбия е домакин на годишната среща на високо равнище по въпросите на биологичното разнообразие, наречена COP16, предава Bloomberg TV Bulgaria.

Мухамад заяви, че пакетът ще наподобява партньорствата за справедлив енергиен преход (JETP), които са подписани между богатите и развиващите се страни, с цел да се ускори отказът от изкопаеми горива. Досега Южна Африка е започнала да изпълнява своята сделка за JETP на стойност 8 млрд. долара, която ще включва средства, идващи както от публични, така и от частни източници.

Допълнителни JETP са подписани за 20 млрд. долара с Индонезия, 15 млрд. долара с Виетнам и 1,5 млрд. долара със Сенегал. Всяко от тези споразумения е насочено към намаляване на зависимостта на дадена страна от изкопаеми горива чрез ранно извеждане от експлоатация на въглищни електроцентрали и увеличаване на възобновяемата енергия.

Споразуменията обаче се сблъскаха с трудности поради политическите разногласия между министерствата в страните получателки и голямата бюрокрация. Ако Мухамад успее да сключи споразумение, подобно на JETP, както тя го описа, това ще стане чрез нов подход, при който многостранните банки за развитие ще играят по-голяма роля както по отношение на финансирането, така и на техническата експертиза.

Според запознати, споразумението с Колумбия ще бъде организирано от Междуамериканската банка за развитие, а САЩ ще играят неофициална роля на главен координатор. Други държави, включително Мароко и Филипините, също са проявили интерес към подобни сделки, но са по-назад в процеса, казаха запознатите.

Не е ясно дали и как ще участват частни финансови институции, което е отклонение от една от основните характеристики на първоначалните JETP. Те се основаваха на участието на Glasgow Financial Alliance for Net Zero, глобален консорциум на финансовата индустрия, който се ангажира да мобилизира частен капитал в подкрепа на енергийния преход в развиващите се страни.

Колумбия е сред 13-те държави, които са подкрепили Договора за неразпространение на изкопаемите горива, който призовава за прекратяване на разширяването на нови проекти за изкопаеми горива - нещо, което според учените е необходимо за постигане на глобалните климатични цели. Икономиката на страната обаче изпитва затруднения, след като през миналата година инвестициите в различните сектори намаляха драстично, а брутният вътрешен продукт нарасна с по-малко от 1%.

Страната също така се бори с горски пожари и изпитва недостиг на вода. Освен това Колумбия очаква недостиг на енергия и е принудена да обмисли внос на скъп втечнен природен газ. Въпреки това тя се придържа към плана си да не издава нови лицензи за проучване на нефт и газ, каза Мухамад. Нефтът и въглищата представляват около половината от износа на Колумбия.

Ето защо Мухамад се надява, че други държави ще помогнат на Колумбия да изпълни амбициозен план за климата. „Това е огромна задача за нашата страна“, каза тя.

Анкети