Енергетика
Малинов: Хидроагрегат 2 на ПАВЕЦ Чаира ще заработи в началото на 2025 г.
Унгарска компания е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията в Бургас, потвърди още служебният министър на енергетиката. „Българската държава следи отблизо процеса, но не може да има пряка намеса при смяна на собствеността на рафинерията „Лукойл Нефтохим“, обясни още той
Унгарска компания е един от участниците в процеса за подаване на оферти за закупуване на мажоритарния дял от собствеността на рафинерията в Бургас. Това заяви служебният министър на енергетиката Владимир Малинов. Днес Малинов и служебният премиер Димитър Главчев инспектираха ремонтните дейности по ПАВЕЦ Чаира. Успешно приключи ремонтът на хидроагрегат 2, който ще бъде пуснат в експлоатация в началото на 2025 година. Предстои възстановяване и на хидроагрегат 3.
Малинов нарече днешния ден „исторически“.
„Дългогодишните усилия, не само на нашето на правителство, но и на предишни, положиха основата, така че хидроагрегат 2 да е на разположение. Надяваме се на 27 декември да подпишем договор с консорциум и да започнем дейностите по ремонта на хидроагрегат 3. Водени са преговори с Toshiba за хидроагрегат 1“, каза той.
Министърът подчерта, че държавата не може да има пряка намеса в процеса по смяната на собствеността на рафинерията в Бургас, когато в момента има един частен мажоритарен акционер (Лукойл).
Унгарската MOL иска да купи рафинерията „Лукойл-Нефтохим“. Това съобщи по-рано унгарският премиер Виктор Орбан, ден след посещението му в България.
Относно позицията на Европейската комисия за липсата на нарушение на правилата за конкуренция в сделката между българските компании "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз" и турската енергийна компания БОТАШ, Малинов каза:
"Това е добър сигнал, че българските енергийни дружества си изпълняват задълженията стриктно и спрямо националното законодателство. Този акт е ЕК е потвърждение за законосъобразната рамка, в която работят и двете дружества".
Малинов обясни, че ще продължат опитите на София за предоговаряне на договора.
Дейностите по ремонта на втория хидроагрегат на ПАВЕЦ Чаира продължиха 12 месеца в интензивен режим. Те гарантират сигурността и ефективността на съоръжението, което вече може да участва активно в електроенергийната система на страната. Ремонтът включваше рехабилитация и монтаж на статора на генератора и на турбината.
Рехабилитация на ПАВЕЦ Чаира не е извършвана от изграждането на централата и това е първото задълбочено обновяване на всички системи за контрол и управление, както и на част от основните турбинни компоненти.
ПАВЕЦ Чаира е най-голямата подземна централа на Балканския полуостров, разположена под язовир Белмекен. Централата е с 4 хидроагрегата (ХА) с обща мощност 864 мегавата в генераторен режим и 788 мегавата в помпен режим. Инсталираната мощност на ПАВЕЦ Чаира е сравнима с един блок на АЕЦ Козлодуй. Централата работи като батерия с възобновяем ресурс – вода и има ключова роля за сигурността и балансирането на електроенергийната система. Припомняме, че, след инцидент при провеждане на тестове след рехабилитация, централата не е в експлоатация от м. март 2022 г.
Изпълнението на мащабния проект по възстановяването на ПАВЕЦ Чаира ще допринесе съществено за успешното интегриране на нарастващото ВЕИ производство в целия регион и осъществяването на декарбонизационните цели на национално и европейско равнище. Това е ключов принос за утвърждаването на България като регионален лидер в съхранението на зелена енергия.
Премиерът Главчев изрази своето задоволство от успешно свършената работа и пое ангажимент правителството да продължи да работи на пълни обороти до края на годината.