Енергетика
Министър Радев: Промените в закона за енергетиката няма да доведат до ръст в цената на тока
МС прие механизма, по който производителите на електроенергия ще изчисляват тавана на пазарните си приходите
„Няма причина да се притесняваме за цената на електрическата енергията за бита“, категорично заяви министърът на енергетиката Румен Радев след днешното редовно заседание на правителството.
По думите на Радев промените в закона за енергетиката въобще не създават подобен риск, особено предвид факта, че все още сме в режим на регулирана цена, която е защитена и е оразмерен целият сектор на енергетиката, така че това да е адекватната цена.
Същото становище по-рано днес изрази и министър-председателят акад. Ниолай Денков, който преди началото на заседанието на МС днес обяви, че е предвиден модел на ценообразуване, който ще запази цената на битовите потребители до средата на 2024 година непроменена. А ако след това се налага увеличение, то няма да е повече от няколко процента.
Според министърът на енергетиката страната ни е забавила твърде много стъпките по либерализация на пазара на електроенергия на едро.
„Най-големите критики, които получаваме от ЕК, са не за това дали подпомагаме битовия потребител, критиката е защо за регулирания пазар на ел. енергия има специално заделени квоти от страна на АЕЦ „Козлодуй“, от страна на ВЕЦ-овете в структурата на НЕК, както и квотите за двете американски централи“, отбеляза министърът.
„С промените в Закона за енергетиката старанието на екипа беше да посрещне този вид критики“, допълни той и подчерта, че България вече е в санкционна процедура, а санкциите са парите на българския потребител.
„С промените в закона се регламентират и определени статути като понятието енергийна бедност“, каза още министър Радев.
На този фон на днешното си заседание Министерският съвет определи стойностите, които ще служат за изчисляване на тавана на пазарните приходите на производителите на електроенергия в страната, съобразно различните производство. В случаите, в които тези тавани бъдат надвишени ще се дължат вноски във фонд „Сигурност на електроенергийната система“, чрез които се осигурява необходимият финансов ресурс за справяне с последиците от високите цени на енергията.
Според решението на МС, АЕЦ „Козлодуй“ ще изчислява своя таван на пазарните приходи при 150 лв./МWh стойност на произведената електрическа енергия. За производителите на електрическа енергия от кондензационни централи на въглища тази стойност е 300 лв., увеличена с умножената по 1.32 средномесечна цена на тон СО2 емисионни квоти за MWh, а за производителите на електрическа енергия от въглища с добавено гориво от биомаса (твърди или газообразни горива от биомаса) и/или отпадъци и/или нефтопродукти и/или комбинация от тях - 300 лв. увеличена с умножената по 0.9 средномесечна цена на тон емисионни квоти СО2, за един MWh. „Национална електрическа компания“ ЕАД като производител на електрическа енергия от водноелектрически централи ще изчислява своя таван на пазарните приходи при 200 лв. за един MWh. Производителите на електрическа енергия от ВЕИ без договор за компенсиране с премии ще определят своя таван на пазарните приходи при 300 лв./МWh стойност на произведената електрическа енергия.