Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Нидерландската Gasunie инвестира 12 млрд. евро в енергийния преход

Енергетика

Нидерландската Gasunie инвестира 12 млрд. евро в енергийния преход

Нидерландската Gasunie инвестира 12 млрд. евро в енергийния преход - Tribune.bg
Снимка:
© Gasunie

Мрежовата компания в Нидерландия Gasunie планира инвестиции в размер на 12 милиарда евро до 2030 г. за ускоряване на енергийния преход, става ясно от публикуван годишен доклад. По-голямата част от парите са по проекти за съхранение на водород, въглероден диоксид, инфраструктура за устойчива енергия.

Целта е емисиите на CO2 да бъдат намалени наполовина и по този начин водещите индустриални компании да постигнат заложените цели на ЕС за климатична неутралност до 2050 г., предава в блога си Апостол Апостолов.

В публикуван наскоро доклад стана ясно, че Нидерландия е на път да не постигне заложените климатични цели по ред причини. За Gasunie специално високи тарифи за достъп до мрежата, дългите срокове за подаване на заявления за разрешителни са сред големите проблеми.

"В момента индустрията на  Нидерландия се намира в повратна точка по отношение на това дали ще станем по климатично устойчиви. Ако не направим нещо сега и преходът се забави ще бъде катастрофално не само за страната, но и като цяло за Европа, коментира  главният изпълнителен директор Вилемиен Терпстра.

По време на представянето на финансовите резултати на компанията главният изпълнителен директор е разказал в своята презентация, че няколко страни са проявили интерес към закупуването на водород. Освен това до края на годината се очаква да заработи и ключова водородната мрежа, която да бъде свързана с тези на Белгия и Франция.

В отчета си мениджърът е съобщил, че Gasunie реализирала печалба от 355 милиона евро миналата година. Това е със 75 милиона евро по-малко отколкото през 2023 г. Същевременно разходите за персонал са се увеличили, тъй като са наети 15% повече хора, отколкото година по-рано по проекти за ускоряване на енергийния преход.

Gasunie e една от многото компании в страната, които нееднократно с писма, петиции или по време на годишни отчети са заявявали, че тежката бюрокрация, дългите срокове и липсата на дългосрочна визия спъват инвестициите в зеления преход.

Според направено в началото на годината журналистическо разследване три четвърти от енергоемките индустриални компании във вътрешността на страната няма да изпълнят начертаните проекти за устойчивост заради нереформирана мрежа и недоразвита инфраструктура, показва допитване сред 400 мениджъри. Най-потърпевши са хартиената, картонената, стъкларската, тухлената и хранително-вкусовата промишлености.

Някои компании се налагало да чакат с години докато новите мощности бъдат присъединени към мрежата. С апел до правителството те заявяват, че се чувствали като наказани без вина – хем трябвало според изискванията на Брюксел да се реформират, хем да инвестират милиарди евро в проекти, хем трябвало да продължават да плащат колосални суми за квоти въглероден диоксид, защото проектите им седели незавършени заради липса на капацитет до електрическата мрежа.

Правителството изглежда най-после се вслуша в апела на индустрията и смята да промени законодателството, с което да се ускори изграждането и разширението на електрическата мрежа в цялата страна. Без електричество не можем да разширим жилищните райони и компаниите не могат да се разширяват. Трябва да се отървем от годините на процедури, които спират развитието. Това наистина може да се направи по-бързо и предложението на кабинета е първата стъпка, коментира ресорният екоминистър Софи Херманс.

Енергоемката индустрия има нужда от по-бързи процедури за издаване на разрешителни за проекти за чиста енергия и бързо прилагане на законодателството за устройство на пазара на електроенергия. За това настоява и Европейският парламент в проекторезолюция до Европейската комисия. Според депутатите само с промяна на условията може да се намалят разходите за енергия, да се подобри интеграцията на  енергийните системи и да се увеличат инвестициите в мрежовата инфраструктура.

Опростяването на административните процедури и осигуряването на достъп до критични и вторични суровини са от съществено значение за привличане на частни инвестиции и подпомагане на декарбонизацията, се казва в проектотекста, който се очаква да бъде одобрен от европарламента.

Депутатите следят и очакват отговори от комисарите и по друг въпрос, свързан са тежкото положение на европейската стоманодобивна индустрия. В рамките на няколко срещи между двете водещи институции на общността са предвидени дебати и мнения как бързо да се върне конкурентоспособния курс на стоманодобивните заводи на световния пазар. Този сектор е от решаващо значение за сигурността на доставките в ЕС.

Анкети