Енергетика
Огромен язовир с пет ВЕЦ-а: Китай започна строителството по мащабния проект в Тибет

Снимката е илюстративна
Китай започна строителството на мега-язовир в събота на река, преминаваща през Тибет и Индия, премиерът Ли Цянг присъства на церемонията по откриването, съобщиха държавните медии.
Пекин одобри проекта през декември за реката, известна като Ярлунг Цангпо в Тибет и Брахмапутра в Индия. Проектът е свързан с целите на страната за въглероден неутралитет и икономическите приоритети в Тибет.
„Произведената електроенергия ще се предава предимно на други региони за потребление, като същевременно ще се задоволяват и местните енергийни нужди в Тибет“, съобщи държавната информационна агенция Синхуа след церемонията по първа копка в Нингчи в югоизточен Тибет.
След като бъде построен, язовирът може да засенчи рекордния язовир „Трите клисури“ на река Яндзъ в централен Китай и да има потенциално сериозно въздействие върху милиони хора надолу по течението в Индия и Бангладеш. Проектът ще включва изграждането на пет ВЕЦ-а, като общата инвестиция се оценява на около 1,2 трилиона юана (167,1 милиарда долара), съобщи Синхуа.
През януари Индия изрази загриженост пред Китай относно проекта в Тибет, заявявайки, че ще следи и ще предприеме необходимите мерки за защита на интересите си. Тогава индийското външно министерство призова Китай да гарантира, че интересите на държавите по течението на Брахмапутра не са засегнати от дейности в районите нагоре по течението. През декември външното министерство на Пекин заяви, че проектът няма да има никакво „негативно въздействие“ надолу по течението, добавяйки, че Китай „ще поддържа комуникация със страните по долното течение“ на реката.
Природозащитници предупредиха и за необратимото въздействие на подобни мегапроекти върху екологично чувствителното Тибетско плато. И Индия, и Китай, съседи и съперничещи си азиатски сили, имат хиляди километри спорни граници, където от двете страни са разположени десетки хиляди войници.