Енергетика
Пеканов: И през следващата година ще е невъзможно да намалим дейностите на въглищните мощности
В дългосрочен план ще трябва да заложим нещо друго в ПВУ, което да допринася за целите на ЕС за декарбонизация
Министерство на енергетиката в момента работи по изготвяне на обоснована позиция, която адресира факта, че заложените цели в ПВУ, свързани с намаляване на въглищните мощности не са смислени за страната ни, това заяви в ефира на bTV вицепремиерът Атанас Пеканов.
„Тези цели реално не бяха и изпълнени през миналата година. Миналата година всъщност въглищните мощности носеха огромни финансови позитиви на страната, които се използваха за компенсациите за бизнеса, а и подпомагаха енергийната стабилност на страната. Чрез въглищните централи ние изнасяхме ток за целия Балкански полуостров. Има вероятност същият сценарий да се повтори и следващата зима. Т.е. и следващата година да е невъзможно за нас да намалим функционирането и дейностите на въглищните мощности. Няма да е добре за България.“, обясни Пеканов.
По думите му по тази линия ще се изготви доклад, който ще бъде представен на ЕК.
„Но дългосрочно ние ще трябва да заложим нещо друго, което да допринася за целите на декарбонизация. Европа не се е отказала от зеления пореход“, акцентира вицепремиерът.
Според Атанас Пеканов, въпреки желанието от наша страна за ревизия на поетите вече ангажименти по ПВУ, все още няма индикация, че ще загубим европейски средства, тъй като страната ни вече е получила миналата година първия транж от 2,7 млрд. лв.
„Целите, които са по темата декарбонизация трябва да се изпълнят по-късно – те не са най-належащи. Най-належащото, това което ще ни забави и докато не стане няма да можем да поискаме следващата сума са законите по линия на съдебната реформа.“, коментира Пеканов.
„България получи 2,7 млрд. лева от общата сума 11,6 млрд. лева – това са около 24,7%. България е една от страните, които не се справят толкова зле в това отношение.“, допълни вицепремиерът.
По думите му България има стабилни публични финанси. Имаме вторият най-нисък дълг към БВП в ЕС.
„Трябва да имаме подоходна политика, но трябва да си кажем честно, че някои от разходите, които бяха правени през миналата година и, които са заложени с решение на парламента и за тази година са несъразмерни и са прекалено високи. В някои сектори ще трябва да има оптимизация.“
Според Атанас Пеканов държавата трябва да харчи там където трябва, но особено в ситуация на висока инфлация трябва да се намаляват дефицитите.
„Програмата за компенсации на бизнеса беше прекалено щедра през миналата година. Това вече не е европейската практика. Трябва да има стимули за бизнесите, които по някакъв начин допринасят за енергийната ефективност и инвестират във ВЕИ“ коментира още вицепремиерът.
По думите му служебното правителство прави всичко възможно, за да провери дали има нелоялни практики при формирането на цените на храните.
„Доказването на картел е много тежък казус. Служебният кабинет чрез меки мерки проверява цените. Правителството може да бъде и по-твърдо, но не искаме да се стига до тази ситуация, търсим баланс с търговските вериги“, заяви вицепремиерът.
Той коментира и сайтът за цените на храните на Министерството на икономиката: Смисълът на сайта е много сериозен, прави се с цел крайните потребители да имат информация и да се доверяват на цените на храните. Има го и в други страни. Потребителите сигурно са видели, че в някои вериги има по-високи цени от тези, които сме намерили и сложили в сайта. По този начин, прозрачно, ще има коректив, обясни Пеканов.