Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Пеканов: Дефиницията за енергийна бедност се финализира

Енергетика

Пеканов: Дефиницията за енергийна бедност се финализира

Пеканов: Дефиницията за енергийна бедност се финализира - Tribune.bg
Снимка:
© МС

Експертна комисия вече финализира проект за промени в Закона за енергетиката, който предвижда въвеждане на дефиницията за енергийна бедност – това обяви вицепремиерът по управление на европейските средства Атанас Пеканов по време на участието си във форума „Да намалим сметките – енергийната бедност и цените“, организирана от Делегацията на българските социалисти в Европейския парламент.

Вицепремиерът уточни, че дефиницията стъпва на методология, изготвена с  помощта на учени от Българската академия на науките (БАН).

„И определя енергийно бедните домакинства като тези, чийто разполагаем ги поставят под персонализирания праг за енергийна бедност, който пък зависи, е функция от абсолютния праг на бедността, но взима и предвид характеристиките на конкретното домакинство, както и техните разходи за енергия“, каза Пеканов.

„Комисията смята, оптимизира, и критериите, съответно необходимите данни за дефинирането на този статут до три – доходен критерий, социален критерий, включително ТЕЛК и пенсионен статус, което определя и нуждите от енергия на домакинствата, както и жилищен критерий, включително възраст и статут на обновление на сградата“, продължи той.

„Приемането на дефиницията предстои до края на тази или следващата година“, каза още Пеканов. Това е ангажимент на страната ни по Плана за възстановяване и устойчивост.

„След промените в Закона и изготвянето на специална наредба за прилагането на дефиницията всички политики, например по енергийна ефективност, съответно капиталови разходи или оперативни разходи, например по отношение на уязвимите потребители, ще могат да се използват в следващите години именно, за да подпомагат най-нуждаещите се“, каза още вицепремиерът Пеканов.

„Близо 1,6 млн. българи живеят под линията на бедност“, посочи д-р Теодора Пенева от Института за икономически изследвания към БАН по време на дискусията.

„Към момента може да се оформят три основни групи. Към първата са тези, които са подпомагани с целева помощ за отопление. Към 2021 г. уязвимите потребители са близо 300 000 души в България, посочи Пенева. Тази година ще надскочат този брой. Под официалната линия на бедност са 1 млн. и 532 хил. души в България. Доход само 218 лв. над официалната линия на бедност от 504 лева имат 2 млн. и 800 хил. души. При един диференциран подход на схеми за подпомагане се очаква да са най-високи стойностите към уязвимите потребители. Не може да се каже, че това е оценката за „енергийно бедни“, тъй като има индивидуални критерии, които варират“, уточни д-р Пенева.

Анкети