Енергетика
Подложена на натиск: Молдова обяви 60 дневно извънредно положение в областта на енергетиката
От 14 декември сутринта в Молдова е въведено 60-дневно извънредно положение в областта на енергетиката. Мярката, приета от парламента предишния ден, има за цел да изпревари изтичането и вероятното неподновяване на споразумението за транзит на газ между Русия и Украйна на 31 декември.
„Прекратяването на доставките на природен газ от „Газпром“ ще доведе до неминуема хуманитарна криза в Приднестровието“, предупреди Олег Серебрян, заместник министър-председател по реинтеграцията. Той поясни, че топлоелектрическата централа „Кучурган“, захранвана с руски газ, покрива 70% от нуждите от електроенергия на западния бряг на Днестър и всички тези на Приднестровието. Аферата вече коства работата на министъра на енергетиката и на директора на Националната енергийна агенция, които бяха уволнени на 5 декември.
В допълнение към конфликта между Москва и Киев, "Газпром" обвинява Молдова - за пореден път - за дълг от около 650 млн. евро, който прозападното ѝ правителство отрича. Властите в Кишинев посочват, че руската компания е задължена по договор да им доставя газ до 30 септември 2026 г., дори ако това означава да се използва газопроводът "Турски поток“, който от началото на 2020 г. заобикаля Украйна от юг. На 13 декември молдовското правителство успокои гражданите, че е закупило почти 750 млн. м3 природен газ, което е достатъчно, за да осигури доставките на електроенергия за десния бряг на Днестър до март.
Над 90 % от това гориво идва от Румъния. „Нашите братя от другата страна на границата се нуждаят от помощта на Румъния в условията на огромен натиск от страна на Русия по отношение на достъпа до енергия. Няма нищо по-лошо от това да си зависим от тези, които използват ресурсите като оръжие за изнудване“, заяви Себастиан Бурдуя, министър на енергетиката на Румъния, като подчерта, че „много неща обединяват и винаги ще обединяват“ румънците и молдовците. През януари миналата година Молдова, заедно с Украйна и Словакия, се присъедини към „Вертикалния коридор“ - инициатива, целяща пренос на газ от Азербайджан през Гърция, България, Румъния и Унгария.
В рамките на извънредното положение в областта на енергетиката премиерът Дорин Речан взима решения без одобрението на парламента. С помощта на специална комисия той може да постановява мерки за икономии, да командирова държавни служители да ремонтират и поддържат електропреносните мрежи, включително в Украйна, или да предоставя на дружества правото да закупуват, пренасят и разпределят електроенергия и газ на територията на цялата страна.
Тази перспектива тревожи някои експерти, като например Вячеслав Йонич. В статия за седмичника „Зиарул“ в Гарда бившият депутат и член на Института за развитие и социални инициативи „Вииторул“ припомня, че между януари 2022 г. и декември 2023 г. Молдова е преживяла поредица от периоди на извънредно положение в енергетиката. „Именно под прикритието на извънредното положение бяха пропилени десетки милиони евро публични средства“, разказва той, по-специално за непрозрачни покупки на газ.