Енергетика
Поне 200 млрд. евро ще струва модернизацията на старата ел. мрежа в Нидерландия

Нидерландия е на прага на енергийна криза заради нереформираната електропреносна мрежа. Проблемът с капацитета, чакащите за присъединяване стотици малки и големи индустриални компании в цялата страна не е от днес. Две правителства – второто на Марк Рюте и последното на Дик Схоф така и не направиха нещо запомнящо се, за да измъкнат от пропастта индустриите.
В апели и петиции до парламента бяха мотивирани проблемите на няколко електроразпределителни компании и обосновката, че са спешни мерки, ако страната иска да покрие климатичните цели на ЕК и в частност амбициите на родния й ресорен еврокомисар Вопке Хукстра.
Всяко забавяне коства много на всички по веригата – от индивидуалните потребители – през доставчиците до общите енергийни цели в правителствената политика. Проблемите на компаниите изглежда няма да бъдат решени и батакът в енергетиката ще бъде оставен на трупчета поне още няколко месеца докато бъде избрано редовно правителство. Единственото, което остава е да се правят текущи инвестиции, с които да се поддържа мрежата стабилна.
Разчетите на националния оператор TenneT показали, че само за следващите десетина години ще са необходими инвестиции за 200 милиарда евро в подобряване и разширяване на електрическата мрежа. Сред големите вложения са проект обща високоволтова мрежа между Нидерландия и Германия за над 5,5 млрд. евро. А такива предстоят още на няколко места при осигурено финансиране.
От компанията признават в интервю, че въпреки наличния бюджет, много проекти са забавени пак заради държавата и дългото отлагане на промяна в закона, според който да се опростят тръжните процедури, издаването на разрешителни и дългите срокове за доставка на части.
Един от големите проблеми пред енергодружествата е присъединяването на нови мощности към мрежата. В моментното състояние, ако не се направят нужните ремонти, поне още 10 години няма да може да бъдат присъединени нови бизнеси, предупреди преди време TenneT в писмо до правителството.
Списъкът с чакащите нараства с всеки изминал ден. Проблемът може да се задълбочи от 2026 г. когато заради неадаптираната елмрежа може да се стигне до претоварване и прекъсвания на някои места.
За да не се стига да спирания на тока мениджърите два двата оператора TenneT и Liander са започнали срещи, за да изготвят мерки, които да предотвратят претоварването и прекъсвания на електрозахранването. Ако не се направи нещо сега – може да бъдат засегнати и домакинствата, казват от TenneT. От оператора вече неколкократно са апелирали към големите индустриалци да избягват пиковите часове. Съветите обаче се оказали безрезултатни. Само 66 от 606-те големи потребители имали възможности да не използват енергия в най-натоварените часове на деня - 16:00 и 20:00 ч. Домакинствата също можели да помогнат като използват електричество извън пиковите часове, доколкото е възможно, пише още TenneT. Зареждането на електромобилите се препоръчвало да става в нощните часове или рано сутринта. Защо се стигнало дотук.
Операторът пояснява, че недостигът на капацитет е заради бума и нарастващото търсене на енергия от огромния наброй появили се през последните години центрове за данни, зарядни станции, термопомпи.