Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Енергетика
  3. Предложение: Изравняват цените на тока, газа и парното за битовите потребителите

Енергетика

Предложение: Изравняват цените на тока, газа и парното за битовите потребителите

Предложение: Изравняват цените на тока, газа и парното за битовите потребителите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Изравняват цените за битовите потребителите за тока, газа и парното. Идеята е потребителите да имат възможно най-еднакви сметки, това заяви пред журналисти служебният енергиен министър Росен Христов.

На въпроси как точно ще се случи механизмът той заяви, че все още се работи по различни варианти, но до седмица ще има яснота за модела.

 „Правим изчисления дали има разлика, ако сложим еднаква тарифа на ток, газ и парно дали ще се получат почти еднакви сметки. Когато не става, ще направим корекция. За да можем да кажем 100 мегават часа са равни на определено количество газ. Анализираме, за да може да контролираме и ще излезем с решение. Другата седмица ще имаме цифрите“, обясни Христов.

По думите му най-вероятно решението ще влезе в сила от 1 януари.

Христов обясни още, че прагът на евтината тарифа на тока ще е 800 киловатчаса.

„Всеки следващ киловат ще е по пазарната цена“, посочи служебният министър и заяви, че тя ще е на базата на средномесечните цени.

„Относно бизнеса и индустриалните потребители се опитваме да вкараме принцип на прозрачност и да спазим изисквания на европейската директива, за да постигнем целите за енергоспестяване и намаляване на потреблението в пиковите часове“, коментира още Христов.

„Компенсациите, които ще обсъждаме следващата седмица, ще включват диверсифициран подход. По-големи компенсации ще получават фирмите, които са инвестирали или в момента инвестират в енергийна ефективност и намаляване на потреблението“, обясни той и поясни, че ползвателите на дърва, въглища и палети не влизат в тези сметки, защото за тях отговаря министерството на земеделието. 

Христов обясни, че се работи и по диверсификацията на гориво в АЕЦ „Козлодуй“.

„Работим по оттегляне на зависимостта на доставки на ядреното гориво от Русия и конкурентен подход за намиране на ядрено гориво европейски компании и компании от САЩ“, категоричен е той и подчерта, че приоритет е „сигурността и функционирането на централата“.

Служебният министър съобщи, че е създадена група, която да се занимава с ядрените въпроси.

„След няколко седмици очакваме да обявим този търг, на тази група ще бъде дадена задачата да осигури техническа експертиза“, каза още той.

Прехвърлянето на либерализиран пазар е възможно само когато имаме дефиницията „енергийно бедни“, посочи Христов.

„Смятаме да отложим либерализацията на пазара на битови потребители възможно най-дълго, ако 2024 г. не сме готови, ще искаме отлагане. Нашата позиция е, че регулираният пазар трябва да остане максимално дълго“, допълни Росен Христов.

 

 

Анкети