Енергетика
Силно трето тримесечие: BP отчете печалба от 4,9 млрд. долара
Британският петролен гигант BP съобщи, че през третото тримесечие е реализирал силна нетна печалба, след като година по-рано големи счетоводни разходи са го изтласкали на червено, предаде АФП.
Печалбата след данъчно облагане възлиза на 4,9 млрд. долара (4,6 млрд. евро) през трите месеца до септември, след като през предходната година нетната загуба възлизаше на 2,2 млрд. долара, се казва в изявлението на BP за резултатите.
Въпреки това основната печалба от заместващи разходи, без да се отчитат извънредните елементи, е намаляла повече от два пъти до 3,3 млрд. долара.
В сравнение с 8,2 млрд. щатски долара година по-рано, когато тя беше стимулирана от рязкото покачване на цените на газа и петрола след нахлуването на ключовия производител Русия в Украйна.
Освен това тя не отговори на пазарните очаквания за около 4,0 млрд. долара.
„Това беше стабилно тримесечие, подкрепено от добри основни оперативни резултати, които демонстрират постоянния ни фокус върху изпълнението на задачите", заяви временният главен изпълнителен директор на BP Мъри Аучинклос.
„Оставаме ангажирани с изпълнението на нашата стратегия, очакваме да увеличим приходите си през това десетилетие и (сме) на път да осигурим висока възвръщаемост за нашите акционери.“
Бившият финансов шеф Аучинклос пое ръководството през септември, след като бившият главен изпълнителен директор Бърнард Луни неочаквано подаде оставка заради неразкриване на минали връзки с колеги.
Сега Аучинклос ще действа като временен главен изпълнителен директор, докато групата търси постоянен наследник.
Енергийният гигант обаче обяви ново обратно изкупуване на акции на стойност 1,5 млрд. долара, но акциите му потънаха рано сутринта.
Цената на акциите на BP спадна с 4,5% до 502,80 пенса, оглавявайки класацията на падналите акции на растящата борса в Лондон.
Подобрените тримесечни резултати се дължат основно на по-високите маржове при рафинирането и производството на нефт и газ, въпреки че на база на това по-ниската реализация на нефт и газ и слабата търговия с газ зачеркнаха книжката“, отбеляза анализаторът на Interactive Investor Ричард Хънтър.
Луни напусна ВР след по-малко от четири години като главен изпълнителен директор, след като преведе енергийния гигант през бурен период, включващ огромни колебания в цените поради пандемията от Ковид и нахлуването на Русия в Украйна.
Той бе подложен и на остра критика от страна на природозащитниците, които обвиниха BP и конкурентите си, че не са отишли достатъчно далеч в прехода от изкопаеми горива.
Луни пое ръководния пост през февруари 2020 г., малко преди 10-годишнината от експлозията на наетата от BP платформа Deepwater Horizon в Мексиканския залив, която предизвика най-тежкия петролен разлив в историята на САЩ.