Енергетика
ТЕРСО: Радиоактивноста на изпуснатата вода от АЕЦ „Фукушима“ е в безопасни граници
Пробите от морската вода, взети след изпускането на отпадъчни води от авариралия ядрен реактор на АЕЦ „Фукушима“, показаха нива на радиоактивност в рамките на безопасните граници, съобщи операторът TEPCO.
Започналото на 24 август изхвърляне на част от 1,34 млн. тона вода, събрана на площадката през 12-те години, откакто централата беше залята от цунами, накара Китай да забрани целия внос на японски морски дарове.
След началото на изпускането в Тихия океан TEPCO направи така наречените бързи тестове, а днес обяви, че резултатите показват нива на радиоактивност в безопасни граници.
„Потвърдихме, че анализираната стойност е равна на изчислената концентрация и е под 1 500 bq/l“, заяви на пресконференция говорителят на TEPCO Кейсуке Мацуо.
Бекерелите на литър са мярка за радиоактивност. Националният стандарт за безопасност е 60 000.
Резултатите са „сходни с предишната ни симулация и са достатъчно под“ границата за безопасност, добави Мацуо.
„Ще продължим да извършваме анализ всеки ден през следващия един месец и дори след това ще поддържаме усилията си за анализ“, каза той. „Като предоставяме бързи и лесни за разбиране обяснения, се надяваме да разсеем различните опасения“.
Японското министерство на околната среда съобщи, че днес е взело проби от морската вода от 11 различни места, чиито резултати ще бъдат публикувани на 27 август.
Агенцията по рибарство също така извади рано днес камбала и риба от вида Gurnard от определените места за вземане на проби в близост до тръбата, която е изпуснала водата от Фукушима.
„Като публикуваме тези данни всеки ден по изключително прозрачен начин, ще демонстрираме действията си, основани на научни доказателства“, заяви министърът на търговията и промишлеността Ясутоши Нишимура, който отговаря за ядрената политика.
Подкрепа на МААЕ
TEPCO твърди, че водата - с количество колкото над 500 олимпийски басейна - от охлаждането на останките от трите реактора е филтрирана от всички радиоактивни елементи с изключение на тритий и е безопасна.
Тази теза се подкрепя от Международната агенция за атомна енергия, която заяви, че пробите, взети от първата партида разредена вода, подготвена за изхвърляне, показват, че нивата на тритий са в безопасни граници.
„Експертите на МААЕ са там на място, за да служат като очите на международната общност и да гарантират, че изхвърлянето се извършва според плана в съответствие със стандартите за безопасност на МААЕ“, се казва в изявление на ръководителя на органа на ООН Рафаел Гроси.
Повечето анализатори са съгласни с това, въпреки че групата за натиск върху околната среда „Грийнпийс“ заяви, че процесът на филтриране, известен като ALPS, не работи и че огромно количество радиоактивност ще бъде изхвърлено в океана.
Стъпката на Япония разгневи Китай, който твърди, че действието замърсява океана, и разшири забраната за производство на водни продукти, въведена за 10 японски префектури, така че да обхване цялата страна.
Министър Нишимура се присъедини към министър-председателя Фумио Кишида, като призова Китай, който е най-големият пазар на морски продукти за Япония, да отмени забраната.
„Японското правителство категорично ще поиска необоснованите разпоредби да бъдат незабавно прекратени“, каза Нишимура.
Правителството на Южна Корея, което се опитва да подобри отношенията си с Япония, за да се противопостави на Китай, одобри решението за изпускане на водата, въпреки че някои обикновени хора са разтревожени.