Енергетика
За да захранва центровете си за данни: Meta търси производители на ядрена енергия
От Meta заявиха, че търсят предложения от разработчици на ядрена енергия, които да допринесат за постигането на целите на компанията свързани с разработването на технологии за изкуствен интелект с ангажимент към опазването на околната среда. Това е поредната технологична компания, която прави подобна заявка и проявява интерес към атомната енергия на фона на очаквания бум в търсенето на електроенергия.
Компанията иска да добави 1 до 4 гигавата нов капацитет за производство на ядрена енергия в САЩ, започвайки от началото на 2030 г., се казва в съобщение, цитирано от Ройтерс. Една типична ядрена централа в САЩ обичайно има капацитет от около 1 гигават.
„Ние в Meta вярваме, че ядрената енергия ще играе ключова роля в прехода към по-чиста, по-надеждна и диверсифицирана електрическа мрежа“, се казва в съобщение на компанията.
Очаква се потреблението на електроенергия в центровете за данни в САЩ почти да се утрои между 2023 и 2030 г., като ще се изисква около 47 гигавата нов производствен капацитет, според оценки на Goldman Sachs.
Но ще бъде трудно бързо да се отговори на нарастващото търсене на енергия с ядрени реактори, тъй като компаниите са изправени пред претоварена комисия за ядрено регулиране на САЩ, потенциални пречки за доставките на ураново гориво и местна опозиция.
Припомняме, че през септември Microsoft и Constellation Energy обявиха сделка за рестартиране работата на АЕЦ „Three Mile Island“ в Пенсилвания, което е първата подобна сделка, която цели производство на енергия за захранване център за данни.
Няколко месеца по-рано - през март тази година Amazon обяви, че ще купува ядрена енергия от Talen Energy за захранване център за данни.
В настоящето съобщение от Meta се посочва, че предложенията от кандидат-разработчиците ще се приемат до 7 февруари 2025 г.
От компанията на Зукърбърг уточняват, че процеса по разглеждане на предложенията е по-дълъг и сложен, тъй като в сравнение с проектите за възобновяема енергия, ядрената е по-капиталоемка, отнема повече време за разработка и е обект на повече регулаторни изисквания.