Енергетика
За първи път от 2 години газът в Европа падна под 30 евро
Европейският природен газ за първи път от 2021 година се търгува под 30 евро за мегаватчас.
Към 17:00 българско време търговията на водещата нидерландска борса FTT се котираше за 29,85 евро, съобщиха медиите в Белгия и Нидерландия, пише в блога си бълраският журналист живеещ в Белгия Апостол Апостолов.
Като причина се изтъква наситеният с газ европейски пазар както и запълнените газохранилища. В допълнение консумацията на синьо гориво е драстично спаднала въпреки краткото застудяване, обхванало Западна Европа в началото на май.
Форумът на страните експортьори на газ също отчита спад в потреблението на газ на годишна база. Според последния им доклад през април 2023 година е било със 7% по-малко спрямо година по-рано – до 28 млрд. куб м., пише сайтът 3е-news.
Разбивката от началото на годината по-казва, че потреблението в ЕС е спаднало с 10% спрямо първите месеци на 2022 г.
Според данните, участието на синьото гориво през април в производството на електроенергия е намаляло с 8% на годишна база. В същото време производството на електроенергия е спаднало с 5%, достигайки до 193 ТВтч. Тази динамика се дължи на увеличението на производството от ядрена е слънчева енергия с 1% и 19 % съответно.
Двете страни най-големи производителки на газ – Норвегия и Великобритания са запазили обема на добив на нивото от предишната година.
Вносът на газ през газопроводите в ЕС е нараснал с 3% на месечна база (април спрямо март), достигайки 14,0 млрд. куб м.
По отношение на глобалния внос на LNG, от GECF отбелязват, че то се е повишило с 10% на годишна база до 34,4 Mt и с нов рекорд през април. Увеличението се дължи на засилен внос във всички региони, особено в Азиатско-тихоокеанския регион и Европа.
За разлика от Европа, потреблението на газ в САЩ е нараснало с 1,6% на годишна база до 67 млрд. куб м, а участието на горивото в производството на електроенергия е основната движеща сила, отбелязвайки ръст от 13% на годишна база.
Производството на газ в седемте ключови региона за шистов нефт и газ в САЩ се е увеличило с 6% на годишна база през април 2023 г., достигайки 82,2 млрд. куб м.
По данни на специализираната платформа Aggregated Gas Storage Inventory (AGSI) към 11 април газохранилищата на Стария континент са били средно 56% пълни при близо 27% година по-рано. Най-запълнени са тези в португалия и Швеция, а най-малко в Белгия и Франция. При втората страна нивото на запълване е скочило от 27% на 45% към края на март. Газовата компания Engie планира да напълни газохранилищата до края на август.
„Не се стигна до енергийна криза благодарение на изключителната адаптация на ЕС след нахлуването на Русия в Украйна“, коментират анализаторите на Energi Danmark. Според тях количествата LNG, които захраниха континента, меката зима и ниското потребление са довели до спад на цената на синьото гориво с над 60% от началото на годината в сравнение с най-високата си стойност, достигната през март 2022 – 345 евро за MWh. През 2020 г. газът се колебаеше на цени около 15 евро за MWh.
Миналата седмица Европейският съюз обяви първата си международна покана за участие в търгове за съвместни покупки на газ, за да получи по-добри цени за попълване на запасите преди зимата на 2023-2024 г. 25 доставчици са заявили участие.