Енергетика
Зеленски потвърди: Украйна има интерес към двата реактора от АЕЦ „Белене“ и оборудването им
В рамките на еднодневното посещение на акад. Денков в Атина стана ясно, че украинският държавен глава Влодомир Зеленски е потвърдил интереса на страната си към закупуването на двата български реактора от АЕЦ „Белене“ и оборудването към тях. По време на срещата между двамата министър-председателят обясни, че в момента Министерството на енергетиката прави оценка на активите. Зеленски за пореден път благодари на премиера акад. Денков за помощта, предоставена от България на Украйна, а българският министър-председател припомни на украинския държавен глава, че вече има решение на правителство у нас за изпращане в Украйна на сто бронетранспортьора от Министерството на вътрешните работи. За приключване на процедурата се очаква ратификация от парламента.
Предвид агресивното поведение на Русия в Черно море, украинският президент постави въпроса за съгласувани усилия на черноморските държави членки на НАТО за осигуряване на сигурността там. Украйна вече води разговори на тази тема с Турция и Румъния и отправи покана към България да се включи в тях.
Лидерите на Гърция, държавите от Западните Балкани, България, Румъния, Молдова, председателят на Европейския съвет Шарл Мишел, Урсула фон дер Лайен и Володимир Зеленски се срещнаха на вечеря в Атина, чиито домакин беше гръцкият премиер Мицотакис.
След събитието стана ясно, че на 9 октомври т.г. в резиденция „Евксиноград“ акад. Николай Денков ще посрещне министър-председателите на Гърция Кириакос Мицотакис и на Румъния Йон-Марчел Чолаку. Поканени са също председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и президентът на Молдова Мая Санду. Срещата беше договорена по време на еднодневното посещение на акад. Денков в Атина вчера.
Основна тема на разговорите край Варна ще бъде регионалната свързаност и по-конкретно проектът за коридор от Солун през Кавала, Александруполис, Бургас и Варна до Констанца с възможност за удължаване към Молдова. Идеята е по трасето да бъде изградена модерна транспортна, комуникационна и енергийна инфраструктура, която ще активизира икономическите, а и политическите връзки между включените държави. Бъдещият коридор ще функционира още по-ефективно, когато всички страни по трасето станат членки на Шенгенското пространство и границите между тях отпаднат.