Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. ЕС иска по-добро търговско споразумение със САЩ, отколкото Китай и Великобритания

Анализи

ЕС иска по-добро търговско споразумение със САЩ, отколкото Китай и Великобритания

ЕС иска по-добро търговско споразумение със САЩ, отколкото Китай и Великобритания - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Европейският съюз иска търговско споразумение със САЩ, което да предвижда по-голямо намаление на митата, отколкото преговорите с Великобритания и Китай досега, заявиха представители на блока, пише „Уолстрийт джърнъл“ (WSJ).

Президентът Тръмп наложи серия от мита, които засягат европейските производители на автомобили, стомана и алуминий. На 2 април той обяви рязко увеличение на митата върху целия внос от Европа, но седмица по-късно намали увеличението до 10% за 90 дни, за да даде възможност за преговори.

Миналата седмица САЩ и Обединеното кралство обявиха споразумение, което оставя в сила 10% „базови“ мита за широк кръг британски продукти, изнасяни за най-голямата икономика в света. В споразумението, обявено в понеделник, САЩ и Китай се споразумяха да намалят някои неотдавнашни повишения на митата за 90 дни, но оставиха митата над нивата, които преобладаваха преди встъпването в длъжност на Тръмп.

„Не мисля, че това е нивото на амбиция, от което Европа би била доволна“, заяви Михал Барановски, заместник-министър на икономиката на Полша, който председателства среща на търговските представители на ЕС в Брюксел.

Министърът на търговията на Швеция заяви, че ЕС трябва да предприеме ответни мерки с по-високи мита върху вноса от САЩ, ако 10-процентната базова тарифа се окаже окончателното предложение на администрацията на Тръмп.

„Това далеч не е добре за търговията“, заяви Бенямин Дуза. „Ако това е, което чака Европа, САЩ могат да очакват контрамерки от наша страна“.

Полският чиновник отбеляза, че ЕС е на 37-ия ден от 90-дневната пауза и „има време“ да осигури широкото споразумение, към което се стреми.

„Не се нуждаем от бърза сделка, нуждаем се от добра сделка“, каза Барановски. "Америка също. Имаме време."

Чиновниците заявиха, че преговорите между Европейския съюз и САЩ бележат напредък.

„Виждаме някои елементи на оптимизъм, защото виждаме елементи на деескалация от страна на САЩ“, каза Барановски. „Това е добър знак, че преговорите с ЕС се ускоряват.“

Преди срещата пред репортери говори и комисарят по търговията на ЕС Марош Шефчович, който заяви, че в сряда е провел „конструктивен разговор“ с министъра на търговията на САЩ Хауърд Лутник.

„Целта ни е да разрешим непосредствените предизвикателства, но и да положим основите на по-задълбочено сътрудничество“, каза Шефчович.

Съществува обаче потенциал за ново напрежение. САЩ започнаха разследване на търговията с фармацевтични продукти съгласно раздел 232 от Закона за разширяване на търговията от 1962 г., който позволява на президента да налага мита върху стоки, считани за важни за националната сигурност.

Саймън Харис, вицепремиер на Ирландия, заяви, че по-високите мита ще навредят както на САЩ, така и на ЕС. Редица големи американски фармацевтични компании имат големи заводи в Ирландия, които произвеждат лекарства, които се изпращат обратно в родината.

„Идеята, че Ирландия или ЕС представляват някаква заплаха за сигурността на САЩ, е абсурдна“, каза Харис.

Анкети