Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Фармацевтичният сектор е в тревога заради заплахата от 200% мита в САЩ

Анализи

Фармацевтичният сектор е в тревога заради заплахата от 200% мита в САЩ

Фармацевтичният сектор е в тревога заради заплахата от 200% мита в САЩ - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Фармацевтичната индустрия е в повишена тревога, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп заплаши с въвеждане на 200% мита върху вносните продукти, ако в рамките на една година производството не бъде върнато на американска територия.

Митото върху фармацевтичните продукти в САЩ може да достигне 200%

това би означавало драматичен обрат за сектора, който от 1994 г. насам е освободен от подобни тарифи съгласно споразумение на Световната търговска организация.

Анализатори казват, че целта на Тръмп е да упражни максимален натиск чрез кратки срокове и паралелно с това да прокара политика за драстично намаляване на цените на лекарствата в САЩ, като ги приравни към най-ниските в света. Макар мярката да бе обявена през май, все още няма яснота как и кога ще бъде приложена.

Юристи и индустриални експерти тълкуват заплахите като преговорна тактика, но отчитат, че в индустрията се възприемат съвсем сериозно. Европейски фармацевтични гиганти като Roche, Novartis и Sanofi вече реагираха с обявени инвестиции в размер на над 200 милиарда долара в САЩ – най-големия фармацевтичен пазар в света.

Според експерти от сектора едногодишният срок за преместване на производствата е нереалистичен. Строежът на нов завод може да отнеме години, а целият процес е част от дълги индустриални цикли. Освен това производствените линии подлежат на задължително одобрение от Американската агенция по храните и лекарствата (FDA), което още повече удължава сроковете. Според представители на индустрията, ако се приложат такива високи мита, американските потребители ще се изправят пред значително по-високи цени на лекарствата или ще бъдат принудени изобщо да се откажат от тях.

Европейските износители са особено уязвими. Според „Евростат“ 38% от фармацевтичния износ извън ЕС е бил насочен към САЩ през миналата година, генерирайки рекорден търговски излишък от 193,6 милиарда евро. Ирландия е сред най-засегнатите страни – секторът осигурява работа на 45 000 души и представлява близо половината от националния износ. Освен това много компании използват ирландската юрисдикция, за да се възползват от по-ниското корпоративно облагане от 15%, спрямо 21% в САЩ. Икономисти предупреждават, че мита от такъв мащаб биха прекъснали трансграничната търговия с медикаменти.

Швейцария също е сред сериозно застрашените фармацевтични центрове. Страната продължава преговори с администрацията на САЩ, потвърдиха от местната асоциация IPH. Ирландската организация Ibec, която представлява биофармацевтичния и химическия сектор, засега отказва коментар.

Анкети