Енергетика
Гърция и Израел със стратегическо енергийно споразумение
Гърция и Израел подписаха стратегическо енергийно споразумение. Двете държави подобриха допълнително двустранните си икономически и политически отношения на фона на ескалиращата несигурност в Източното Средиземноморие и турските претенции и стремежи в региона.
Гърция и Израел разработиха, в сътрудничество с Кипър, общ фронт за действие в региона по отношение на разработването на нови находища на въглеводороди и техните транспортни маршрути към Европа, както и електрическите междусистемни връзки, въз основа на тристранни споразумения.
Междуправителственото споразумение, подписано от Гърция и Израел, първото по рода си по енергийни въпроси, се характеризира като важен крайъгълен камък в по-широкото стратегическо сътрудничество в Източното Средиземноморие.
Наред с други неща, той описва сътрудничеството в областта на стратегическата инфраструктура, киберсигурността, развитието и регулирането на възобновяемите енергийни източници и насърчаването на модерни технологии в енергийния сектор.
Споразумението, първоначално валидно за пет години, изразява споделен ангажимент за насърчаване на регионалната енергийна сигурност, разширяване на геополитическата стабилност и предоставяне на стимули за икономически просперитет. Като част от него ще бъде създадена работна група за задълбочаване на връзките и прилагане на разпоредбите на споразумението на практика.
Той беше подписан в Атина от гръцкия министър на околната среда и енергетиката Тодорос Скилакакис и израелския министър на енергетиката и инфраструктурата Ели Коен.
Израел и Гърция създават дългосрочно партньорство, включително насърчаването на съвместни проекти и дейности през последните години, като междусистемната връзка Great Sea, която ще свърже мрежите на Израел и Кипър с тази на Централна Европа, позволявайки интеграцията на Израел на европейския пазар на електроенергия, като същевременно повишава устойчивостта на своята система.
В допълнение, проектът за газопровод East Med, за износ на природен газ от Източното Средиземноморие към Европа, ще допринесе за усилията за диверсификация на европейските източници на внос на енергия и възможностите на Израел за износ на енергия.