Анализи
Германия и Ирландия се открояват като двете най-застрашени икономики в ЕС от митата на САЩ

Германия и Ирландия се открояват като двете най-застрашени икономики в ЕС от по-високи американски мита, съобщи „Евронюз“.
Когато през април президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи нови 25% мита върху вноса на автомобили и автомобилни части, Германия беше определена като страната от ЕС, която може да загуби най-много. Оценката на базирания в Брюксел мозъчен тръст Bruegel тогава беше, че митата могат да струват 0,4% от БВП на страната в дългосрочен план.
В очакване на новото търговско споразумение между ЕС и САЩ се появяват и други подробности, които могат да поставят Ирландия, Дания и Белгия, както и други страни, на прицел, ако Вашингтон се насочи към фармацевтичния сектор.
Цялостното въздействие върху европейската икономика ще зависи от действителния размер на митата, които САЩ ще определят, и от реакцията на ЕС, но ударът няма да бъде разпределен равномерно.
Според Bruegel икономиката на блока е изправена пред значителни, но управляеми макроикономически последици.
В доклад от април те изчислиха, че по отношение на възможните сценарии щетите могат да бъдат приблизително 0,3 % от БВП на ЕС в зависимост от резултата от преговорите. За сравнение, според пролетната прогноза на Европейската комисия (ЕК) реалният растеж на БВП на блока през 2025 г. се очаква да достигне 1,1 %.
Търговията със САЩ е значителна. През 2024 г. Съединените щати са най-големият партньор за износ на стоки от ЕС, като съставляват 20,6 % от целия износ на стоки от ЕС.
Фармацевтичните продукти съставляват 15% от износа на стоки от блока за САЩ. Те са следвани от автомобилния сектор.
Докато няма повече яснота относно потенциалните американски мита върху продуктите на фармацевтичния сектор, „автомобилният сектор изглежда е най-уязвим от американските мита, тъй като изглежда не се планират големи изключения“, каза Матийо Савари, главен стратег в BCA Research.. През април на автомобилната индустрия беше наложено мито от 25 %.
„Само тарифите биха могли да намалят с около 8 % общия обем на търговията на ЕС през следващите пет години“, заяви Рори Фенеси, старши икономист в Oxford Economics, в неотдавнашен доклад.
Сред държавите с най-голяма стойност на износа на стоки за САЩ, които са изправени пред най-голяма заплаха за икономиките си, са Германия, Ирландия, Италия, Франция и Нидерландия.
Германската икономика разчита в голяма степен на износа, стимулиран от сектора на моторните превозни средства в страната. Близо една четвърт (22,7%) от общия германски износ е насочен към САЩ.
"Германия се откроява като голямата европейска икономика, която вероятно ще бъде най-силно засегната от американските мита, и ние очакваме ръстът на БВП да се свие през второто и третото тримесечие", заяви Андрю Хънтър, асоцииран директор и старши икономист в Moody's Ratings.
Хънтър добави също, че по-малките икономики, включително Австрия и други страни от Централна и Източна Европа, „които са силно интегрирани във веригите за промишлени доставки на Германия, също ще бъдат силно засегнати“.
Според Bruegel след 2025 г. дългосрочното отрицателно въздействие на митата може да бъде около 0,4 % от БВП на Германия, след като „ефектът се натрупа напълно и първоначалните краткосрочни ефекти се разсеят“, каза Никлас Фредерик Поатие, научен сътрудник в Bruegel. „За Франция средният ефект ще бъде около 0,25% от БВП“.
Несигурността може да доведе до загуба на инвестиции и работни места в целия 27-членен блок. Хънтър заяви, че "дори за страните, в които пряката експозиция към износа на САЩ е сравнително ограничена, като Франция или Испания, растежът все още е вероятно да бъде обременен от глобалната слабост и несигурност.
Що се отнася до дългосрочните въздействия, Ирландия се откроява като една от най-засегнатите страни, тъй като повече от половината от износа на стоки (53,7%) е насочен към пазара на САЩ.
Много зависи от това дали фармацевтичният сектор ще бъде засегнат от митата. Ако това е така, „Ирландия ще бъде най-застрашената от тези мита икономика на ЕС“, каза Савари.
Базираната на научни изследвания фармацевтична индустрия е ключов актив на европейската икономика. Тя е един от най-добре представящите се високотехнологични сектори в Европа.
Според неотдавнашно проучване на PWC през 2022 г. тя е допринесла за икономиката на Европейския съюз с 311 млрд. евро брутна добавена стойност (БДС) и 2,3 млн. работни места пряко и непряко.
А американският пазар е от решаващо значение за европейския фармацевтичен сектор. По данни на Европейската федерация на фармацевтичните индустрии и асоциации през 2021 г. Северна Америка ще представлява 49,1% от световните продажби на фармацевтични продукти в сравнение с 23,4% за Европа.
А повече от една трета от износа на фармацевтични продукти от ЕС отива в САЩ.
Ако фармацевтичният сектор бъде засегнат от 25% мито, както се очаква от Moody's през следващите месеци, „най-застрашени ще бъдат редица по-малки европейски икономики като Дания, Белгия, Словения и Ирландия, които по принцип са местата, където според нас рисковете от рецесия в Европа са най-високи“, каза Хънтър.
Главният стратег на BCA Research добави, че в този случай „Ирландия е особено изложена на този риск“, като посочи, че износът за САЩ представлява 18% от БВП на Ирландия, а износът на фармацевтични продукти е близо 55% от ирландския износ. Според BCA въздействието „би могло да доведе до намаляване на растежа с 4 до 5 % с течение на времето“.
Bruegel изчислява, че кумулативната загуба на реалния БВП на Ирландия може да достигне 3% до 2028 г.
Аналитичният център също така посочи страната като най-уязвима по отношение на въздействието на американските мита върху заетостта.
Що се отнася до това колко уязвима е дадена страна към загуба на работни места в светлината на американските мита, Bruegel заяви, че Италия е втората най-изложена на риск страна, с висока степен на излагане на риск в областта на транспортното оборудване. Също така съществува високо ниво на риск в областта на италианската мода и производството на автомобили. Италия е силно изложена на риск и в областта на фармацевтичните продукти.
На 8 юли Тръмп заяви, че фармацевтичните продукти, внасяни в САЩ, са заплашени от 200% мито, без да разкрива повече подробности.
Според Савари от BCA това е малко вероятно, защото „това би увеличило масово разходите за здравеопазване на американските потребители, което вече е основен въпрос за избирателите“.
Експертът вижда в това „силно послание към чуждестранните фармацевтични компании да коригират цените си надолу и да инвестират в производството на своите лекарства в САЩ“. Савари очаква, че „преките чуждестранни инвестиции в САЩ и съобщенията за намаляване на цените на лекарствата ще бъдат крайният резултат от тези разговори и заплахи“.
„Сега се оказва натиск върху фармацевтичните компании да разширят производствените си мощности в САЩ, така че да са на прага на американските клиенти“, казва Дан Коутсуърт, инвестиционен анализатор в AJ Bell.