Имоти
1 кв. м жилищна площ в София струва малко повече от 1 средна месечна столична заплата
Годишният ръст на цените на жилищата в града се ускорява номинално до 18,7 на сто
Жилищният пазар в София приключва 2024 г. с впечатляващи резултати, затвърждавайки позицията си на водещ имотен пазар за страната. От самото начало на годината се наблюдаваше стабилно нарастване на цените, но основният импулс дойде през втората половина на годината, сочат наблюдения на Bulgarian Properties. Полина Стойкова, изпълнителен директор на компанията, изтъква, че този ръст в голяма степен се дължи на дисбаланса между търсенето и предлагането, както и на нарасналия интерес към покупка на жилища в контекста на ниските лихви по ипотечните кредити.
„Новите оферти на пазара са намалели с 10 на сто спрямо предходната година, което е и продължение на подобен спад от 2023 г. Това ограничава възможностите за купувачите, особено на вторичния пазар, където предлагането е изключително слабо“, допълва тя, цитирана в прессъобщение на компанията.
Банковото кредитиране, което е основен фактор, допринасящ за нарастването на цените, се е увеличило с 36 на сто на годишна база. До края на септември банките в страната са предоставили кредити, равностойни на целия обем за 2023 г.
Средни цени и ръст на цените в София
Средната цена на закупените през третото тримесечие на 2024 г. жилища в София по данни на компанията е 1 840 евро/кв. м при 1550 евро/кв. м в края на миналата година. Така годишният ръст на цените в столицата се ускорява номинално до 18,7 на сто (16,3 на сто след приспадане на инфлацията) след забавяне в края на 2023 г.
Средната обща цена на закупените апартаменти се повишава до 159 500 евро от около 140 000 евро в края на миналата година.
При завършените жилища на вторичния пазар цените, на които се сключват сделки, варират между 2300 - 2500 евро/кв. м. В най-престижните райони на София стойностите доближават 4000 евро/кв. м, което представлява един вид психологическа граница за сключване на сделки към момента.
Обеми продажби
Изчисленията на компанията по данни на Агенцията по вписванията показват, че сделките с имоти в София бележат ръст от близо 13 на сто за деветмесечието. За първите девет месеца на годината в София са вписани 24 818 сделки.
Като цяло имотният пазар ще приключи 2024 г. със сходен брой сделки като този от 2023 г. По този показател София нараства значително на фона на задържане на нивата общо за страната.
Достъпност на жилищата в София
Стойността на коефициента на достъпност на компанията към третото тримесечие е 1,16, с което той леко се влошава поради ускорен ръст на цените и забавяне и дори лек спад на средната работна заплата. Все пак показателят остава на добри нива, отчитат от компанията.
Средната работна заплата в София за периода е 3100 лв. и така за закупуване на 1 кв. м жилищна площ в София е нужна малко повече от 1 средна месечна заплата. За сравнение, през 2008 г. (в предходния пик на пазара) бяха нужни 3,4 заплати за същата площ.
Предпочитани квартали и цени на имотите в тях
Най-много продажби са регистрирани в Банишора (1968 евро/кв. м), Малинова долина (1420 евро/кв. м) и Кръстова вада (2000 евро/кв. м). Това са и районите с най-много нови обекти ново строителство, които в момента движат пазара, а от 10 години насам са и по-предпочитани от купувачите, се посочва в проучването.
И през тази година се запазва тенденцията на недостатъчно предлагане на вторичен пазар, макар условията за продажба на имот да са отлични, отбелязват от компанията.
Новото строителство също не успява да компенсира недостига, а данните за издадените нови разрешителни за строеж сочат, че има спад от 20 на сто за сградите и 30 на сто за жилищата в тях спрямо миналата година. Според компанията това означава, че и новите сгради, които предстои да излязат на пазара, няма да могат да спомогнат за повишаване на предлагането.
Параметри на закупените жилища
Делът на двустайните апартаменти е 60 на сто, а на тристайните - 35 на сто. Четиристайните апартаменти са под 5 на сто от общия обем сделки, сочат данните на компанията за сключените сделки. Купувачите се насочват към по-компактни жилища, като двустайните остават най-предпочитани заради по-достъпните им крайни цени.