Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Имоти
  3. Анализ: Цените на имотите в световен мащаб са се увеличили с 3,6%

Имоти

Анализ: Цените на имотите в световен мащаб са се увеличили с 3,6%

Анализ: Цените на имотите в световен мащаб са се увеличили с 3,6% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Продажбите на жилища в редица райони на света паднаха през 2023 г. Това доведе и до забавяне на цените им. Това се дължеше на ръста на инфлацията и по-виоските лихви, които банките наложиха за ипотечните кредити. Но в последните месеци инфлацията започна да пада, а финансовите институция да свалят лихвите.

Именно тези два фактора (бел.ред. повишена покупателна способност и по-ниски лихви) помагат на жилищния пазар да се възстанови. Освен това липсата на голям брой имоти за продажба в глобален мащаб „ускоряват глобалния растеж на цените на жилищата“. Това показва заключението в последния доклад на Knight Frank.

Копманията прави анализ на имотния пазар в 56 държави. Според цифрите на експертите средната цена на жилищата се е увеличила с 3,6% през първото тримесечие на 2024 г., спрямо същия период на миналата година. Въпреки, че този ръст е по-висок от регистрирания в края на 2023 г., което показва, че цената на жилищата се ускорява в световен мащаб, но остава под средното за последните 20 години (+5,6%).

„С разходите по дълга, които бавно започват да спадат и с ограниченото предлагане на жилища за продажба, ръстът на цените на жилищата на анализираните пазари нарасна средно с 3,6% през първото тримесечие на 2024 г. в сравнение със същия период на миналата година, с 4 процентни пункта повече отколкото през предходното тримесечие (+3,2%)”, се посочва в доклада Global House Price Index, изготвен от Knight Frank.

Ясно е също, че цените на жилищата са се повишили в повечето страни през последната година. Тоест къщите за продажба са поскъпнали в 45 от 56 имотни пазара, сочи анализа на международната консултантска компания

„Много пазари страдат от липса на жилища за продажба, както и от бавно темпо на строеж на нови жилища, което означава, че сравнително силното търсене на жилища тласка цените към нови върхове“, обяснява Лиам Бейли, глобален ръководител на проучванията в Knight Frank. Той посочва още, че само по-ниските разходи за жилищни кредити могат да подкрепят този растеж в дългосрочен план“.

От друга страна, тъй като инфлацията остава висока на много световни пазари, развитието на реалните цени на жилищата остава отрицателно. Като се вземе предвид инфлацията, цените на жилищата ще паднат средно с 0,4% през последните 12 месеца.

„Реалният ръст на цените сега е с 3,3 процентни пункта по-нисък от дългосрочната средна (последните 20 години) от 2,9%“, се посочва в документа.

Анкети