Имоти
Българите вече инвестират в имоти в Мавриций
Българи купуват инвестиционни имоти в Мавриций. Островът, който е най-бързо динамично развиващата се и сигурна държава в Африка, е водеща туристическа дестинация. Това коментира пред журналисти Христо Илиев, почетен консул на Мавриций в България и основател и CEO на AG Capital.
По думите му пътуващите в тази дестинация са запалени по голфа, риболова, красивите плажове и богатата на вкусове кухня.
Според данните на острова, който е наричан „Тигърът на индийския океан“, в имоти са инвестирали купувачи от 42 националности само през 2023 година. Най-голям брой са от Франция – 32%, следвана от Южна Африка – 21 на сто. Сред останалите купувачи са такива от Белгия, Индия, Швейцария и Източна Европа, в това число и България.
На 413 млн. евро се равняват преките чуждестранни инвестиции в пазара на недвижими имоти в страната (над 56 на сто от всички) за финансовата 2023 година.
„Наблюдава се засилен интерес от страните от Централна и Източна Европа, в това число и от България, които искат да купят имот или да се релокират в Мавриций“, посочи Филип де Беер, представител на официалния партньор на Unique Estates на пазара на недвижими имоти в Мавриций.
Той отчете през за последната финансова година се наблюдава 15% ръст на общата стойност на продадените имоти на чужденци, а 70 на сто от тях са ново строителство.
Христо Илиев допълни, че по отношение на бизнеса има разнообразен сегмент от български стоки, които се предлагат и са доста популярни в Мавриций. Производителите са главно от хранително-вкусовата промишленост, на алкохол. Има и представители на българския бизнес в сегмента на изграждането на водни съоръжения и басейни.
„Между двете страни има и добър обмен в културата и образованието, има много студенти от Мавриций. Те изучават у нас главно медицина“, обясни Илиев.
„Островът се превръща и в една от водещите дестинации за луксозен туризъм и става все по-привлекателен за придобиване на имоти, а купувачите могат да получат постоянно пребиваване с минимална инвестиция от 375 000 долара“, допълни още почетеният консул на Мавриций в България.
Филип де Беер посочи, страната е предпочитана заради стабилната икономика и географско разположение, която я прави „бизнес хъб“, който свързва Африка, Европа и Азия. На територията на страната работят и много международни компании и банки. Правителството пък подпомага новите финтех компании, както и тези, които изграждат енергийни съоръжения.
„Данъчната система е изключително добра. Данъците за физическите лица са между 10 и 20%, а корпоративният е в размер на 15 на сто. При продажба на имот не се дължи данък на държавата, няма такси, както и няма данък за наследници“, обясни Филип де Беер.
Строителните компании, които избират страната за инвестиции са главно компании от Южна Африка и Франция, като има голямо разнообразие от имоти – апартаменти, студиа, малки вили и луксозни вили.
Де Беер посочи още, през последните години когато на много места в света забуксува пазара на имоти там не се е случило. По думите му това се дължи на локацията, която прави страната „имунизирана срещу кризите в света“.
Що се отнася до правото за закупуване на имоти от чуждестранни лица той обясни, че страната е защитила местните със схема, според която жители от други държави могат да инвестират само определени райони – частни резорти.
„От 2016 година чужденците могат да купуват апартаменти от партер до 2-3 етаж. Таксите за придобиване на жилище са между 5 – 8,75% в зависимост от типа на имота. С инвестиция в имот от 375 000 щатски долара чужденците придобиват и право на пребиваване. Като туристи те могат да стоят най-много до 6 месеца. Може да се кандидатства и за работна виза“, обясни още де Беер.
При отдаването на имоти под наем се реализира доходност между 2 и 4% при краткосрочните, а когато са добре управлявани между 5-12 на сто при дългосрочните сделки.
Голяма част от чужденците над 50 години пък избират дестинацията за живот след пенсиониране.
„Необходимо е да се подадат документи и заявления. Най-важно е хората на 50+ години да отворят банкова сметка в Мавриций. В нея месечно трябва влизат минимум 1500 щатски долара или 18 000 долара годишно, за да получат документи за постоянно пребиваване“, посочи той.
„Цените на имотите са достъпни. Данъчната система също е благоприятна. Българинът търси вили. Заможният клиент ще може да се пенсионира и релокира в Мавриций. Очакваме такъв нов български клиент “, това коментира Весела Илиева, партньор в Unique Estates.
Тя отчете, че интерес за българските купувачи за международни имоти от портфолиото на компанията са дестинации като Дубай; Франция, Австрия и Швейцария пък се търсят за ски имоти; Гърция за имоти за уикенд почивки. Българинът търси ваканционни имоти в Италия, Испания, Южна Франция, а тези които търсят втори дом се насочват към мегаполисите като Париж и Лондон.