Имоти
Имотният пазар у нас: Купувачите търсят отстъпки, а някои продавачи отказват сделки, за да изчакат приемането на еврото
![Имотният пазар у нас: Купувачите търсят отстъпки, а някои продавачи отказват сделки, за да изчакат приемането на еврото - Tribune.bg](/uploads/articles/big/articles__9a2215c9255b52178b2616dda92d0872.webp?v=1)
Пазарът на жилища през 2024 година отново премина под знака на ръста – както в броя сключени сделки, така и по отношение на ценовите нива. В края на годината обаче ставаме свидетели на постепенна промяна в поведението на ключовите участници на пазара. Докато купувачите са на своя психологически праг за допълнителен ръст и за тях е достигнато плато на цените, продавачите на вторичния пазар са в еуфория и с очаквания за ново покачване. Това се посочва в обзора за 2024 г. на Имотека, част от Реалто Груп.
„В последните месеци на 2024 г. виждаме отчетлива промяна на досегашната тенденция и осезаема разлика в нагласите на двете страни. Ако до есента 30% от сделките се сключваха без никаква отстъпка или такава до 5000 евро, от октомври купувачите започнаха все по-настойчиво да изискват преговори за крайната цена на сделката”, коментира Явор Пейчев, изпълнителен директор на Имотека.
По думите му, купувачите вече изискват компромис от страна на продавачите на вторичния пазар в рамките на 10-15%, като най-често това се случва при сделките за имоти на стойност над 200 000 евро. В същото време, всеки втори купувач вече иска отстъпка между 5000 и 10 000 евро от цената. Част от продавачите пък, дори и при оставена гаранция за покупка на цената, която са обявили, са склонни да се откажат от продажба и да изчакат приемането на еврото, водени от еуфорични очаквания за по-високи цени.
„В настоящите условия пазарната цена на даден имот се дефинира все по-трудно. Тя вече не може да се определи единствено според количествения показател – стойност за квадратен метър, а ще бъде в силна зависимост от качествата на имота и на сградата, от района и околната инфраструктура, както и от потенциала за бъдещо развитие на конкретния квартал”, допълва Пейчев.
Продължаващ ръст в активността на пазара на жилища в големите градове през 2024 г. отчитат от Имотека. Над 10% е повишението в броя сделки за тристайни жилища в София, леко повишение се наблюдава и при двустайните апартаменти. В същото време цените продължават ръста си, макар на фона на индикации за успокояване на инерцията.
В София продажните цени растат с 12% за тристаен апартамент и с 15% за двустаен. Във Варна покачването в нивата и при двата типа жилища е с 19%, докато в Пловдив по-осезаемо поскъпват двустайните жилища – отново с 19%. Цените на тристайните апартаменти в града се покачват с 14%.
![](/uploads/articles/original/articles__228d2adbd21d5badace962df926a4b10.webp?v=1)
Продължава миграцията от по-малките населени места към областните центрове, посочват още от Имотека.
„Пазарът в България в момента се катализира предимно от сделките в големите градове, като активността в по-малките значително отстъпва. Продължаваме да наблюдаваме вътрешна миграция към София от Пловдив, Стара Загора, Бургас и Благоевград, към Варна от Търговище, Добрич, Шумен, Разград и Силистра, както и към Пловдив от Кърджали, Хасково, София, Смолян и Стара Загора, дори Велико Търново”, коментира Явор Пейчев.
Кредитирането остава основополагащ фактор на пазара, посочват още от компанията. Делът на сделките с външно финансиране в София нараства до 61% през 2024 г. при 57% през 2023 г. Близо половината от тези купувачи ползват и по-големи кредити – 48% от тях покриват със заем над половината от крайната стойност на сделката. Ситуацията в Пловдив е идентична – клиентите с кредит нарастват до 65% през изминалите 12 месеца спрямо 2023 г., когато делът им е 56%.
„Хората се възползват от ръста на средната работна заплата, евтините кредити и намаляващата безработица. Те теглят немалки кредити, които покриват голяма част от цената на имота. Много голяма част от тях са млади хора на високи позиции, най-често от IT сектора, но и от здравния сектор, администрацията, търговията, застрахователния и консултантски бизнес, енергетиката”, коментира Пейчев.
Различна е картината единствено във Варна. Общо 37% от сделките в Морската столица са с кредит. Спестяванията на хората в града са в кеш и те ги влагат по-бързо в сигурен имот.
В София най-голям е делът на купувачите между 30 и 39 години – те представляват 32% от всички. Хората между 40 и 49 години заемат 29% от всички, а най-младите – от 18 до 29-годишни, са 16% от всички купувачи за 2024 година. Клиентите над 50 години пък съставляват дял от 24%, сочат данните на Имотека.
Почти без промяна остават профилът на търсения имот в столицата. Най-желани са двустайните, тристайните апартаменти и къщите във вилните зони и населените сателитни села и градове. Особено популярни са самостоятелните къщи с двор от поне 500 кв. м, докато редовите къщи не са сред първите желания на купувачите. Особено търсени вече са последните етажи, пентхаузите с голяма тераса и градска гледка и в трите града, както и мезонети. Трофейните имоти във високия сегмент продължават да са във фокуса на клиентите. Изцяло завършените, обзаведени апартаменти вземат съществен превес в предпочитанията на клиентите, тъй като повечето от тях не желаят да влагат допълнителен финансов и времеви ресурс след сключването на сделката.
![](/uploads/articles/original/articles__bda83350ac9249d910dd1d8156e7251b.webp?v=1)
За инвестиция купуват 23% от клиентите на компанията. Най-предпочитаните квартали за покупка в София с тази цел са Малинова долина, Овча купел, Манастирски ливади, Центъра и околните зони като Банишора. Инвестиционно настроените купувачи се интересуват още от Младост и Кръстова вада, както и от всички райони в близост до университети и спирки на метрото.
Клиентите, които търсят жилище за собствено ползване в столицата, се фокусират върху Манастирски ливади, Борово, Хиподрума, Гоце Делчев, Лозенец, Младост и Кръстова вада. Купувачите с по-ограничени бюджети разглеждат и новите проекти в Люлин и Модерно предградие.
В Пловдив предпочитаните квартали за инвестиция са Младежки хълм, ВМИ, Смирненски, Широк център, Остромила, Гагарин, Беломорски. Купувачите за живеене търсят също в Смирненски, но и Кършияка, Тракия, районите по Южната дъга и Родопската яка, където има и активен пазар на къщи.
Във Варна популярните за инвестиция квартали са Пчелина, Владиславово, Кайсиева градина, Изгрев и Виница. За живеене предпочитани райони са Св. св. Константин и Елена, Траката, Чайка, Лятно кино Тракия, Левски, Победа и Възраждане. Налице са и клиенти, които търсят парцели за строеж на къща за собствено ползване. Те предпочитат Боровец, Ментешето, Добрева чешма.
Новото строителство с гъвкави схеми на плащане играе ключова роля за активността на купувачите.
„Разликата в нагласите на купувачи и продавачи вероятно ще забави сделките на вторичния пазар за известен период от време. Докато страните се „напаснат”, купувачите с нужда от жилище няма да отложат решението си за покупка, а по-скоро ще сменят профила на търсения имот. Ако цените на вторичния пазар са завишени в резултат на емоционална преценка на собствениците, е вероятно тези купувачи да се прехвърлят към новите проекти. Затова и очакваме нов ръст в активността на ново строителство, но по-бързи ще са сделките, при които инвеститорите предложат по-гъвкави схеми на плащане”, казва Явор Пейчев.
На пазара на наеми се наблюдава покачване на цените между 13% и 16% в София, Пловдив и Варна, посочват от Имотека. Цените на двустайните жилища към момента са около 650 евро в центъра и най-престижните райони, в по-отдалечените – около 500 евро на месец. Тристайните апартаменти в централната част на столицата струват около 850 евро на месец, в останалите райони – между 600 евро и 800 евро. Най-много сделки за наем се реализират в централната градска част, Хладилника, Кръстова вада, Овча купел, Люлин, Южни райони, Малинова долина, Манастирски ливади, Младост.